Otrava plísní je častější problém, než se zdá. Pouhé odkrojení nestačí

Objevili jste plíseň na ovoci nebo na chlebu? Vyhazujete takové potraviny, nebo je jen oříznete a zbytek sníte? Bohužel tyhle potraviny nejsou vhodné ke konzumaci. Otrava plísní může mít zdravotní následky, ze kterých se můžete dlouho dostávat. U některých pacientů se mohou objevit problémy s játry, poruchy srážlivosti krve, v nejhorším případě pak i smrt.

Kdy se plíseň objevuje?

Otrava plísní se nazývá mykotoxikóza. Existuje více než 400 toxinů, které mohou poškodit naše tělo a vyskytují se právě v produktech, které pravidelně konzumujeme. Největším zdrojem plísní je nejen chléb, ale také ovoce a zelenina. Kromě toho ji hodně najdete také v zavařeninách, ale plíseň objevíte také na stěnách nebo zdech. Oblíbenou metodou odstranění plísně je pouze okrájení postiženého místa, zbytek lidé normálně snědí.

I proto může hrozit otrava plísní. Vždy je nutné takovou potravinu vyhodit, protože se jinak otrávíte a poznáte to velmi rychle na svém zdraví. Toxiny jsou totiž nejen na tom místě, kde najdete plíseň, ale v celém kousku ovoce nebo zeleniny. Plíseň najdete také v pivu nebo víně. A nezapomeňte také na plíseň, která se objevuje na zdech a kterou je potřeba co nejdříve odstranit.

Mohlo by vás zajímat:  Vlašské ořechy jsou plné vzácných antioxidantů i omega-3 kyselin. Podpoří zdraví celého těla
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou příznaky otravy plísní?

Jako první známka otravy plísní se objeví bolesti břicha, pak také průjem nebo nevolnost. Záleží na druhu toxinu a také na jeho množství, které jste snědli. Objevit se mohou problémy se srážlivostí krve nebo ztráta vědomí. Toxiny ale přispějí také k rozvoji žloutenky nebo cirhózy jater.

A jak otravu vyléčit? Ve většině případů bude stačit jen aktivní uhlí. V případě vážnějších zdravotních problémů pak bude vhodná návštěva nemocnice, kde vám budou podány správné léky. Neexistuje ale žádný lék, který z těla dostane toxiny. Proto je lepší se vyhýbat potravinám, které jsou plesnivé. Raději je vyhoďte, než abyste z nich jen kousek ochutnali.

Zdroj: https://www.thepoultrysite.com/disease-guide/mycotoxicosis