Dobře sestavený tréninkový plán udrží tělo v kondici i na podzim

Období dovolených pomalu, ale jistě končí. Dozvuky léta si užíváme plnými doušky, jak ale dlouho vydrží teplé a příjemné počasí, než nastoupí podzim, to je otázka. Jakmile ale přijde, nálada a chuť klesají velkým tempem. V případě cvičení se tak může stát, že někteří ztratí motivaci a raději zůstanou doma, než aby vyrazili ven nebo někam do posilovny. Důležité je nastavení v hlavě, stejně jako strava a další pravidla.

Sestavte si plán

Pro začátek je důležité si nastavit mindset, že vy sami jste tvůrci toho, co budete dělat. Co se týče cvičení, je na vás, kolik budete denně nebo týdně cvičit a jak často. Stanovte si cíl, jakého chcete dosáhnout, a podle toho si sestavte svůj tréninkový plán. Pokud ale máte potíže, můžete se nechat inspirovat na internetu, knihou nebo si zaplatit za služby osobního trenéra. Důležitá je také samotná regenerace. Je nesmysl očekávat výsledky, pokud nemáte vyvážený tréninkový plán. Ze všeho je nejdůležitější regenerace i samotná strava.

Mohlo by vás zajímat:  Zima vybízí k mnoha venkovním aktivitám. Na své si přijdou fanoušci sportu

Důležitá je strava

Jak bylo výše zmíněno, nesmírně důležité je dopřát tělu regeneraci i stravu. Intenzivním cvičením a nedostatkem kvalitní stravy a regenerace tělo ničíme. Časem se dostaví problémy s klouby i nervovou soustavou. Nesmírně důležité jsou bílkoviny, co se týče budování těla i svalů. Ty najdeme v mléčných výrobcích, libovém mase nebo rybách.

lifestyle-portrait-handsome-muscular-man-standing-with-shaker-after-training-sport-gym
Zdroj obrázku: Freepik

Nepřehánějte to

Toto tvrzení platí jak u cvičení, tak i u stravy a regenerace. Nesnažte se přepínat, na tělu si to může vybrat negativní daň. Cvičení je svým způsobem stresová situace, a když to přeženeme, může se stát úraz. Můžete si natáhnout sval nebo šlachy. Následná pauza vás rozhodí z kondice a dostat se zpět bývá vždy náročné a složité. Co se týče stravy, určitě se vyvarujte konzumace vysoce zpracovaných jídel, fast foodu a holdování alkoholu. Snažte se denně spát alespoň 7–8 hodin. Nesplnění těchto základních podmínek vám přinese kontraproduktivní výsledky.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelný pohyb udrží tělo v kondici. Na výběr máme z mnoha typů cvičení

Jak si sestavit plán?

Váš tréninkový plán by měl zahrnovat kardio část cvičení i silové. Zvažte své možnosti, máte čas pravidelně navštěvovat posilovnu, nebo ne? Můžete cvičit doma pomocí nástrojů (činky, hrazda apod.) nebo vlastního těla. Sestavte si například hodinový plán, kdy postupně můžete navyšovat zátěž i počet opakování. Co se týče kardia, můžete začít běhat, bruslit, jezdit na kole nebo chodit plavat. I samotná chůze, respektive každodenní splnění určité mety, vám pomůže dosáhnout požadovaných výsledků. Důležité je také mít volný den mezi cvičeními. Například v pondělí můžete začít s kardio cvičením, například během. Další den si dejte silový trénink zaměřený na prsa, triceps a břicho. Ve středu si dopřejte volno, ve čtvrtek posilujte záda, biceps a nohy. V pátek se věnujte opět kardiu. Sobotu mějte volnou a v neděli začněte silovým tréninkem. Je pouze na vás, jak si stanovíte tréninkový plán.

Zdroj: https://www.acefitness.org/resources/pros/expert-articles/7304/how-to-build-a-sports-performance-fitness-training-program/