Cyklistika zlepší fyzičku a podpoří zdraví

Podle nového výzkumu může pouhých šest minut intenzivního cvičení každý den rozšířit funkci mozku a oddálit vývoj neurodegenerativních chorob včetně Alezheimerovy choroby. Zjistilo se, že krátká, ale intenzivní cyklistika zvýšila produkci proteinů, což stimuluje neuroplasticitu mozku a oddaluje smrt nervových buněk a jejich spojení.

Nevinný začátek

Alzheimerova choroba je chronické, nevyléčitelné, progresivní degenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k ireverzibilní destrukci neuronů. Je nejběžnější formou demence. Ovlivňuje paměť, schopnost myšlení a chování. Vyskytuje se nejčastěji u lidí starších 65 let, ale postihuje i mladší lidi. Zpočátku je charakterizované krátkodobou ztrátou paměti (zapomenutí nedávno získaných informací), potížemi při hledání správných slov a změnou osobnosti a nálad (snížená nálada, neobvyklá podrážděnost, hněv).

Mohlo by vás zajímat:  První mrazy jsou ideální pro podzimní procházku. Nasbírané jeřabiny budou mít největší sílu

Jsou to příznaky, které se snadno podceňují. Jak nemoc postupuje, dlouhodobá paměť se zhoršuje a pacienti mají problémy se vzpomínáním na události, které se odehrály ve vzdálenější minulosti, například před několika lety. Existují i jiné problémy – problémy s prováděním denních aktivit nebo poruchy orientace. Až 55 milionů lidí se potýká s Alzheimerovou chorobou.

Zdroj obrázku: Freepik

Stačí jen šest minut

Jak informovali vědci z University of Otago na Novém Zélandu v časopise The Journal of Physiology, šest minut cvičení s vysokou intenzitou umožňuje člověku užívat si mentální výkon déle a zpožďuje vývoj neurodegenerativních chorob, jako je Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova choroba. Krátká, ale intenzivní cyklistika zvyšuje specializovaný protein, který aktivně podporuje proces vytváření nových spojení v mozku, ovlivňuje procesy učení a paměti a chrání mozek před ztrátou kognitivních funkcí.

Mohlo by vás zajímat:  Milovníci hub mají obrovskou výhodu. Do těla dostanou vzácné látky, které posílí jejich zdraví

Je to o BDNF protein (mozkový neurotrofický faktor). Krátké, ale intenzivní cvičení je podle výzkumu nejúčinnějším způsobem, jak zvýšit hladiny BDNF mezi několika nefarmakologickými metodami. Porovnával se celkový dopad lehkého cvičení (90minutová jízda na kole s nízkou intenzitou) a cvičení s vysokou intenzitou (šest minut rychlé jízdy na kole) s kombinací půstu a cvičení.

Zdroj: https://www.alzinfo.org/articles/prevention/6-minutes-to-better-brain-health/