Červené víno zdraví neprospívá, i jedna sklenka má na organismus negativní vliv

Po mnoho let se říká, že sklenka červeného vína denně podporuje zdraví srdce. Podle studie Evropské kardiologické společnosti to není úplně pravda. Ukázalo se, že i malé množství alkoholu při pravidelné a dlouhodobé konzumaci může srdce poškodit. Jestli si každý den večer po práci a péči o děti dáváte sklenku vína, měli byste s tím přestat. Alespoň si ji nedávejte příliš často.

Kolik vína neškodí zdraví?

Francouzi milují víno. Právě ve Francii proběhla vědecká studie, která podporuje pravidelnou konzumaci červeného vína. To není žádné překvapení. Jejich doporučením bylo 125–140 ml vína denně. Poslední studie ale dokázaly, že i malé množství vína při pravidelné konzumaci dokáže poškodit srdce, játra, žaludek a slinivku břišní.

Mohlo by vás zajímat:  Kouření ročně zabije miliony lidí. Málokdo se ho však dokáže vzdát

Víno každý den rozhodně není zdravé

Ukázalo se, že u lidí, kteří pijí alkohol každý den, se výrazně zvyšuje riziko vzniku nejen onemocnění trávicí soustavy, ale také onemocnění srdce. To, že je sklenka vína dobrá pro srdce, je pouhý mýtus. V minulosti se nevědělo příliš mnoho o vlivu alkoholu na lidský organismus. Dnes toho víme mnohem více. Proto velmi dobře víme, že pro nás vůbec není prospěšný.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dělá tělo, když vypijete sklenku vína?

Dokonce i jediná sklenka červeného vína zajistí, že se vám rozhodí rytmus a kvalita spánku. Určitou dobu alkohol také reguluje práci srdce a negativní účinky pocítíte ještě 24 hodin po konzumaci vína. Lidé, kteří pijí jednu sklenku vína nebo jedno pivo denně, mají o 16 % vyšší riziko předčasné smrti. Dávejte si proto pozor, jakým mýtům věříte.

Mohlo by vás zajímat:  Víc než obyčejná bylinka: rozmarýn nesmí chybět v jídelníčku především v zimě

Účinky každodenního pití červeného vína

Každodenní pití vína způsobuje problémy se srdcem a tepnami. K tomu přidejte také problémy se žaludkem, játry, střevy, jícnem, ledvinami a slinivkou břišní. Ano, víno obsahuje také prospěšné látky, například polyfenoly nebo flavonoidy. Negativa ale mnohonásobně přebijí pozitiva. Proto byste si měli rozmyslet, jestli vám pravidelné pití vína stojí za zdravotní problémy a kratší život.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6804046/, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/how-alcohol-affects-your-body, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9637453/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6214719/, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/alcohol-and-heart-health-separating-fact-from-fiction