Boj s covidem vědci stále nevzdávají. Unikátní kombinace léků dokáže zablokovat množení viru v těle

V dnešní době téměř končící pandemie, kdy bylo prosazované očkování, přišli vědci na kombinaci léků, která pomůže v boji s touto nemocí. Lék brequinar v kombinaci s remdesivirem nebo molnupiravirem účinně brání množení SARS-COV-19 viru v buňkách.

Kombinace léků

Vědci z Perelman School of Medicine Pensylvánské univerzity a ze School of Medicine Marylandské univerzity přišli na zásadní objev v kombinaci antivirotik při boji s covidem-19. Kombinace experimentálního léku brequinar s remdesivirem nebo molnupiravirem (oba jsou schváleny FDA a používány v Polsku) bránila množení viru SARS-COV-19 v lidských buňkách, které probíhá v plících a v uších. Léky je nutno použít společně, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Mohlo by vás zajímat:  Spálení sluncem může končit i zdravotními obtížemi

Zatím ještě nebyla směs testována v klinických studiích, ale už nyní víme, že máme novou účinnou zbraň v boji s covidem. Mikrobioložka Sara Cherryová, vedoucí týmu v Centru pro výzkum patogenů na lékařské fakultě Marylandské univerzity, tvrdí, že užívání této kombinace léků snižuje vznik odolnosti viru vůči lékům.

Zdroj obrázku: Freepik

Souběžné užití je klíčem

Tým profesorky Cherryové testoval 18 000 léků na aktivní antivirovou složku. Výsledkem bylo 122 léků, které účinně bojují proti SARS-COV-2, včetně 16 nukleosidových analogů. Právě mezi nimi byl již zmíněný remdesivir a molnupiravir, které jsou schváleny jak v USA, tak i Evropě. Dále objevili inhibitory biosyntézy nukleosidů, včetně experimentálního léku brequinar. Fungují na bázi blokace produkce nukleosidů v těle, které by se jinak snažily o ukradnutí stavebního bloku RNA a jeho replikaci.

Mohlo by vás zajímat:  Nevinná škytavka může znamenat i vážné onemocnění. Výjimkou není ani rakovina

Výzkum

Klinické studie naznačují, že lék brequinar na covid by mohl být použit i na některé druhy rakoviny. V kombinaci s remdesivirem nebo molnupiravirem vzniká hyperaddicionální synergismus (společné použití funguje lépe než samostatné podání). První výsledky výzkumu jsou nadějné, dále bude záležet na klinických studiích.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/d41586-021-03074-5, https://www.pennmedicine.org/news/news-releases/2021/july/psom-establishes-roberts-family-professorship-and-fellowship-for-vaccine-research-and-development, https://www.umms.org/coronavirus/fighting-covid