Zlatavý med patří k nejcennějším přírodním lékům. Uleví při kašli i problémech s pokožkou

Med je přírodním lékem, který je využíván už dlouhé roky. Má protizánětlivé a jiné účinky, které by byla škoda nevyužít, pokud vás trápí nejen kašel, ale také jiné druhy onemocnění. Na trhu najdete mnoho druhů medu a každý je vhodný na jiné problémy. Jaké se dají použít a proč se vyplatí mít med ve spíži?

Med má bohatou historii, je součástí alternativní medicíny

Léčivé vlastnosti medu byly využívány již ve starověkých kulturách. Hojně ho využívali v Indii, Egyptě nebo Řecku. Královna Kleopatra ho používala na svou pleť a ráda využívala jeho jedinečné účinky na krásu. Med je populární i dnes. Přírodní antibiotikum, jak se také nazývá, má podle odborníků spoustu vlastností, které se dají využít v péči o naše zdraví. Med obsahuje na 180 látek, ale nejdůležitější jsou enzymy.

Med byste při jeho používání neměli zalévat horkou vodou ani ho jinak zahřívat. Většinou se ale přidává do horkého čaje, což je velmi častá chyba. Tím se totiž vytrácejí jeho cenné vlastnosti. Enzymy se rozkládají již při 45 stupních. Nejlepší je med jíst studený. Namazat si ho tak můžete na kousek pečiva nebo ho konzumovat lžící.

Mohlo by vás zajímat:  Skladování léků má svá pravidla. Při nevhodném zacházení mohou přestat účinkovat nebo způsobit problémy
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou vlastnosti medu?

Med obsahuje vitamin A, vitamin C a také kyselinu listovou a další prvky. Draslík, mangan nebo vápník jsou také jeho součástí a díky těmto látkám pomůže snížit krevní tlak, zlepší krevní oběh, hydratuje pokožku a celkově vylepšuje její vzhled. Díky medu můžete zmírnit kašel nebo podpořit činnost svého mozku. Vyplatí se ho užívat v případě, kdy máte na kůži drobné ranky, ale také pomůže s léčbou močového měchýře.

Med se liší nejen barvou, ale také druhem rostliny, ze které je vyrobený. Na trhu najdete lesní med nebo také lipový či květový. Každý z nich má své specifické vlastnosti, které mohou pomoci. Vícekvětý med je asi nerozšířenější a koupíte ho ve většině obchodů. Zlepší trávení a posiluje lidskou imunitu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/top-raw-honey-benefits