Při plných dutinách uleví masáž, med a solný obklad

Dutiny jsou jedním z těch orgánů lidského těla, které chrání před různými bakteriemi a zachycují znečištění. Jednoduše řečeno – správně fungující dutiny pomáhají předcházet bakteriálním a virovým infekcím. Pokud se však dutiny zaplní a často se vám opakují podobná onemocnění, nemůžete pokaždé sahat po antibiotikách. Naštěstí jednoduché řešení přírodní cestou máte doma.

Sůl pro volné dutiny

Horká sůl v bavlněném sáčku nebo ponožce je jedním z přírodních pokladů, které přinesou úlevu a pomohou dutiny vyčistit. Sůl má dezinfekční účinek, takže pomůže odstranit příčinu sinusitidy. Teplý obklad uvolňuje, tak si jen lehněte, teple se oblékněte a relaxujte. Pozor, teplé solné obklady se nedoporučují lidem trpícím migrénou nebo hypertenzí.

Mohlo by vás zajímat:  Odpolední káva se může vymstít. Přinášíme důvody, proč pít oblíbený nápoj pouze ráno

Měli by je používat lidé trpící opakujícími se sinusovými infekcemi. Pravidelný pobyt v solných jeskyních nebo zvlhčovače vzduchu jsou dobrou prevencí. Pokud to není možné, použijte solné inhalace pomocí rozprašovače. Med je úžasný lék přímo z přírody. Je antibakteriální, působí dokonce i proti bakteriálním kmenům rezistentním na antibiotika.

Zdroj obrázku: Freepik

Med a masáž

K tomu, abyste mohli med používat k léčbě dutin doma, potřebujete pouze krystalizovanou medovou kouli, pohanku nebo lipový med. Manuka med je také skvělý. Dejte si trochu medu do nosu a lehněte si, abyste jej dostali do dutin. Jeho antibakteriální a antibiotický účinek pomůže vyčistit nos a inhibuje vyvíjející se infekci.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomeňte na kapra. Na tresce si pochutná i největší odpůrce ryb, v nutričních hodnotách je bezkonkurenční

Při sinusovém zánětu se používá kompresní masáž. Víme, že je obtížné si to představit, když bolí hlava a obličej, ale správně provedená masáž pomůže vyčistit dutiny. Pokud cítíte přetrvávající tlak, položte palce na obě strany nosu a stiskněte chrupavku na 30 sekund. Uvolněte tlak a několikrát opakujte. Můžete také zmáčknout dutiny pod obočím, které jsou asi 2 cm od nosu. Tlak vyvíjejte 10 sekund, několikrát zpomalujte a opakujte tlak. Masáž zlepší krevní oběh, ale při použití během infekce to může být bolestivé.

Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/article/000647.htm, https://www.nhs.uk/conditions/sinusitis-sinus-infection/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27935259/, https://www.healthline.com/health/sinus-massage#massage-techniques