Je víno škodlivé stejně jako cigarety?

Jedna lahev vína může pro vás organismus znamenat podobné problémy, jako pět cigaret kouřených najednou. A to platí jen pro muže, pro ženy je to až 10 cigaret. Vyplynulo to ze studie, která se objevila v časopise BioMedCentral a provedli ji angličtí vědci.

Pokud vypije lahev za týden, může se objevit rakovina

Jestli jste milovníkem vína, tak se možná shodnete s ostatními na názoru, že jedna sklenka denně je zdraví prospěšná. Myslí si to také někteří vědci, kterým ale oponují ti, kteří s tímto názorem nesouhlasí a snaží se dokázat, že pití alkoholu není vhodné pro náš organismus, ať se jedná o jakékoli množství.

Mohlo by vás zajímat:  Stav nehtů odhalí skrytou nemoc. Po objevení hnědé linky je třeba ihned vyhledat lékaře

Vědci z Anglie nyní přinesli studii, ve které dospěli k názoru, že pokud člověk vypije jednu lahev vína za jeden týden, zvýší si tím riziko rakoviny až o 1 % u mužů a 1,4 % u žen. Je to tedy stejná hrozba, jako kdybychom vykouřili 5 nebo 10 cigaret, v závislosti na tom, jestli se jedná o mužské nebo ženské pohlaví.

Ozvali se kritici, kteří s jejich názorem nesouhlasí

Otázka konzumace alkoholu bude mít pořád své příznivce i odpůrce. Už několik let se vedou dlouhé debaty o škodlivosti alkoholu na naše tělo a zdraví. Pokud souhlasí s vědci, kteří přišli s tím, že pití vína je stejně škodlivé jako kouření, možná bude dobré věnovat se zlepšení životního stylu a podívat se na to také z jiné perspektivy.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě zdravé produkty jsou skrytou hrozbou pro zdraví. Každý kardiolog by je nejradši zakázal

Kritika na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří sice souhlasí s tím, že alkohol není zdravý, ale jen v případě, pokud se jedná o velké množství. Lahev vína denně mnoho z nich nepovažuje za množství, které by je ohrožovalo na životě. Objevit se ale mohou také jiné nemoci, jako jsou kožní nebo plicní potíže. Důležité ale je, jak se cítíte vy. Pokud víte, že vám alkohol nedělá dobře, určitě ho nebudete pít. To samé platí o cigaretách. Život bychom si měli užít, a ne se jen podřizovat určitým názorům.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/health-47723704