Řada lidí mikrovlnnou troubu raději nepoužívá. Odborníci uvádí její škodlivost na pravou míru

Zdá se, že mikrovlnné trouby mají své příznivce i odpůrce. Příznivcům se líbí především úspora času a pohodlí. Odpůrci naopak varují před karcinogenními účinky záření. Která z těchto dvou skupin má pravdu?

Historie mikrovlnné trouby

Mikrovlnné trouby se začaly prodávat již v roce 1947, ale tehdejší zařízení se těm dnešním mikrovlnným troubám nepodobalo. První mikrovlnné trouby vypadaly spíše jako ledničky. Byly vysoké zhruba 160 cm a vážily více než 300 kg. I když bylo historicky provedeno několik studií ohledně bezpečnosti, stále je toto zařízení kontroverzní. Pro uklidnění je zde několik tipů, jak mikrovlnku používat, aby bylo jídlo chutné a navíc zdravé.

Mohlo by vás zajímat:  Tofu ocení nejen vegani. Ochutit lze pokaždé jinak a zdraví prospěje v mnoha ohledech

Mýtus o škodlivém záření

O škodlivém záření jsou vedeny pravděpodobně nejčastější diskuze. Jedná se ovšem o mýtus. Hodně uživatelů si plete pojmy a myslí si, že mikrovlnné trouby vyzařují vysokoenergetické vlny, které jsou podobné rentgenovému záření. Skutečnost je taková, že mikrovlnné trouby produkují úplně jiné záření. Toto záření není tak silné, aby jakkoli ovlivňovalo lidský organismus, anebo dokonce způsobilo rakovinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jídlo z mikrovlnné trouby je zdravé

Je třeba vědět, že jakákoli tepelná úprava vede k určité ztrátě výživové hodnoty. Proto odborníci na výživu doporučují jíst co nejvíce syrové zeleniny a ovoce. Při ohřevu potravin v troubě dochází k malým ztrátám vitamínů a minerálů. Především záleží na způsobu používání mikrovlnné trouby. Nejlepší je zkrátit dobu ohřevu na minimum. Ve většině případů nemá smysl ohřívat pokrm déle než několik sekund.

Mohlo by vás zajímat:  Krátká videa poskytují rychlou zábavu. V dlouhodobém horizontu nepřinášejí nic pozitivního

Kovové nádobí nesmí do mikrovlnné trouby

Existují určité typy nádobí, které nejsou určeny k ohřevu v mikrovlnné troubě. Nádobí, které můžete používat v mikrovlnné troubě, je především skleněné nebo plastové. Pokud si nejste jistí, řiďte se označením, které je na nádobí uvedené. Jedná se o piktogram znázorňující mikrovlnnou troubu nebo grafiku se třemi vlnami. To je znamení, že nádobí je bezpečné. Do mikrovlnné trouby se nesmí vkládat kovové nádobí.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/what-to-microwave-ovens-health