Krátká videa poskytují rychlou zábavu. V dlouhodobém horizontu nepřinášejí nic pozitivního

Dnešní doba je spojována s hormonem, který se nazývá dopamin dopamin. Mezi největší dodavatele patří krátká videa. Možná si říkáte, co je na tom špatného, že zhlédnutí pár takových videí denně nemůže mít přece negativní vliv na člověka, ale je dokázáno, že vzniká závislost, která se z menšího množství může změnit na větší, což může znamenat v budoucnu problém. Jaký dopad mají tato videa na člověka?

Zhoršení pozornosti

Jednou z největších nevýhod je jejich dostupnost. Je velice jednoduché sledovat téměř cokoliv, stačí k tomu pouze chytrý telefon, notebook, tablet nebo jiné chytré zařízení, a už se „vezete“. Dříve byl dopamin vytvářen jinak, většinou jako odměna za provedenou práci, nyní ho získáme pohodlně a rychle. Lidé mají tendenci dávat přednost tomuto snadno získatelnému dopaminu, než aby se soustředili na důležitější úkoly, a splnili tak své povinnosti. V dlouhodobém horizontu mohou tato rozhodnutí způsobovat spíše frustraci než uspokojení.

Zdroj obrázku: Freepik

Absence vzdělání

Krátká videa útočí na naši pozornost. Proto od takových videí nečekejte edukativní zážitek, ale spíše zábavu s dávkou informací. V tomto případě je daleko lepší si vzít knihu, používat aplikaci nebo sledovat delší videa, abyste se něco naučili.

Mohlo by vás zajímat:  Alkoholové delirium je spojeno s halucinacemi a třesem. Jde o závažné abstinenční příznaky

Závislost

Krátká videa mohou způsobovat závislost. Dopamin obsažený v mozku vytváří nátlak na naši psychiku, abychom jej uspokojili. TikTok, Instagram, Facebook nebo YouTube Shorts jsou návykové takovým způsobem, že obsažené algoritmy zjišťují váš zájem a na základě toho vám podsouvají vybraný obsah.

Ochrana osobních údajů a získávání informací

Možná se budete divit, ale dnešní společnosti získávají vaše data. Google, Meta a další korporace sdílejí, monetizují a používají vaše data. Proč jinak myslíte, že jsou vám předkládány cílené reklamy dělané přímo pro vás?

Jestli milujete krátká videa, ale nedokážete korigovat jejich denní množství, je na čase se zamyslet a postupně svou závislost snižovat. Pokud to nedokážete, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2022.837766/full, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2022.1017506/full, https://www.fatherly.com/health/very-good-reason-cut-social-shorts-out-of-familys-life, https://www.researchgate.net/publication/358832086_How_short-form_video_features_influence_addiction_behavior_Empirical_research_from_the_opponent_process_theory_perspective, https://www.baptisthealth.com/blog/family-health/dopamine-what-it-is-how-to-increase-it, https://sitn.hms.harvard.edu/flash/2018/dopamine-smartphones-battle-time/, https://www.theguardian.com/global/2021/aug/22/how-digital-media-turned-us-all-into-dopamine-addicts-and-what-we-can-do-to-break-the-cycle, https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopamin, http://www.koreascience.or.kr/article/JAKO202211040684916.page