Letní vysoké teploty oslabují imunitu, objevit se může nachlazení a horečka

Léto je tady a rtuť teploměru atakuje vysoké hodnoty. Ty mohou za nadměrné pocení, proto bychom měli dbát na dostatečný pitný režim. Kromě pitného režimu se snažíme ochladit tělo a organismus studenou sprchou, bazénem nebo přírodní vodou, větráky nebo klimatizací. V poslední době jsou populární i vodní clony. Jenomže večer může nastat problém, když pocítíme slabost, bolesti svalů a zimnici. Co se to vůbec stalo?

Vlna veder nad 30 °C znamená vyšší pocení, což je přirozená reakce pro ochlazení těla. Hodně lidí používá i jiné způsoby ochlazení. Bohužel tyto metody, pokud se to s nimi přežene, způsobují výrazné teplotní rozdíly v našem těle, které mohou znamenat teplotní šok.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli vysokým cenám plní lidé nákupní košíky nekvalitními potravinami. Rizika si však uvědomuje málokdo

Pozor na infekce i na špatné měření teploty

Všechny výše zmíněné způsoby pro ochlazení těla mohou vést k rozvoji patogenů a vedlejších příznaků:

  • suché sliznici nosu a krku,
  • snížené účinnosti imunitního systému,
  • mikrobů z klimatizace.

Proto není vůbec těžké chytit infekci dýchacích cest a anginy pectoris. Všechny tyto nemoci se mohou velice snadno objevit přes léto. Nakonec budeme nuceni doma zůstat v posteli s horečkou.

Velice častou chybou je i špatné měření teploty. Po příchodu domů vyčkejte, než se teplota těla trochu ustálí. U bezkontaktních teploměrů dodržujte vzdálenost asi 5 cm, jinak se teplota nezměří správně. U kontaktních v podpaží držte ve středu po dobu 5 minut.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek vitaminu B12 je pro tělo fatální. Nenápadné příznaky se mohou rozvinout až v demenci
Zdroj obrázku: Freepik

Úpal a horečka

Úpal v horkém počasí se může dostavit velice rychle. Typickými příznaky jsou horečka, zimnice, zvýšená srdeční frekvence, slabost, bolest svalů a zvracení. Kromě těchto příznaků se může dostavit i nejistá chůze, poruchy řeči a rozmazané vidění. Horečka nad 40 °C může ohrožovat život.

Děti jsou obecně na horečky náchylnější, proto je potřeba dbát na dostatečnou ochranu a pitný režim. Důležité je také, aby děti netrávily příliš mnoho času na sluníčku.

Léčba

Postup by měl být podobný jako u klasické horečky. Důležité je zchlazení těla studenou (ne ledovou) sprchou nebo chladivými obklady na čelo, břicho, třísla a nohy. Tekutiny by měly být doplňovány v dostatečném množství a o pokojové teplotě. Nejvhodnější je voda nebo bylinkové nálevy či voda s ovocem. Dále by měl člověk odpočívat a nevyvíjet žádné náročné aktivity.

Zdroj: https://www.cdc.gov/disasters/extremeheat/warning.html, https://www.britannica.com/science/thermal-shock, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459311, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7304998/, https://www.mayoclinic.org/how-to-take-temperature/art-20482578, https://www.nhs.uk/conditions/heat-exhaustion-heatstroke/, https://www.cdc.gov/niosh/mining/userfiles/works/pdfs/2017-126.pdf, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/dehydration-and-heat-stroke