Nedostatek vitaminu B12 je pro tělo fatální. Nenápadné příznaky se mohou rozvinout až v demenci

Nedostatek vitaminu B12 může postihnout především vegetariány a vegany, ale není tomu tak pokaždé. Vědomi si vážnosti celé situace si často dopřávají doplňky stravy, které pomohou doplnit hladinu vitaminů. Je ale škoda, že to nedělají také ostatní lidé, kteří konzumují veškeré potraviny. Nedostatek vitaminu B12 trápí totiž mnoho lidí, kteří o tom možná ani nemají ponětí. Pokud si ho však budete dopřávat správné množství, vaše tělo vám poděkuje.

Jaké následky můžete očekávat, pokud nebudete doplňovat vitamin B12?

Některé příznaky nedostatku vitaminu B12 jsou často zaměňovány s těmi, které se týkají například roztroušené sklerózy nebo jiných nemocí. Čím větší budete mít deficit tohoto vitaminu, tím hůře se budete cítit a více příznaků bude snadno viditelných. Některé příznaky se ale mohou objevit až po několika letech nedostatku vitaminu. Lékaři varují před vážností situace, protože mnoho lidí si ji ani neuvědomuje.

Mohlo by vás zajímat:  K přehřátí organismu během léta může dojít velmi rychle

Snadno si ale můžete kvalitu života zlepšit, a to nejen pomocí doplňků stravy, které jsou sice vhodné, ale můžete je snadno nahradit potravinami, ve kterých se vitamin B21 přirozeně vyskytuje. Rizikovou skupinou, která se může cítit v ohrožení, jsou již zmínění vegetariáni, těhotné nebo kojící ženy, alkoholici nebo pacienti, která mají autoimunitní onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké příznaky se mohou objevit?

Mezi nejčastější příznaky nedostatku vitaminu B12 patří onemocnění ústní dutiny. Objevit se mohou vředy, záněty dásní, které se budou opakovat a vracet se s bolestmi, pícháním nebo zarudnutím. Dalším příznakem jsou záněty jazyka nebo afty. Výjimkou nejsou ani problémy se sliznicí. Nedostatek vitaminu se projeví také na vašem pohybu, protože budete jinak chodit. Objeví se problémy s rovnováhou těla, zhorší se citlivost nohou a typická je také velká únava.

Mohlo by vás zajímat:  Omega-3 mastné kyseliny jsou zásadní. Při jejich nedostatku tělo trpí a volá o pomoc

Dalšími příznaky, které se mohou objevit až po letech, jsou depresivní poruchy, myšlení na smrt, apatie nebo demence. Mnoho lidí trápí změny nálad, podrážděnost nebo zhoršení paměti. Ať se objeví jakýkoliv příznak, je nutné ihned řešit s lékařem, o jakou nemoc se jedná. Možná bude stačit jen doplnit vitamin B12, ale může se jednat o závažný zdravotní problém.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15681626/