Kvůli vysokým cenám plní lidé nákupní košíky nekvalitními potravinami. Rizika si však uvědomuje málokdo

Poslední měsíce skrze události, které nastaly a nadále trvají, stoupá inflace a vše se začíná zdražovat. Mnoho lidí má tendenci šetřit, ale kolikrát šetří na potravinách a kupují nekvalitní produkty, které stojí o něco méně než ty kvalitnější, jenom proto, že si neověřují informace a nečtou složení. My vám přiblížíme, na co si dávat pozor.

Mnohdy si totiž ani sami kupující neuvědomí, že mnoho potravin je „obohaceno“ chemickými přísadami, jakými jsou například:

  • emulgátory,
  • umělá barviva,
  • konzervační látky,
  • zvýrazňovače chuti.

A nepoužívají se pouze ke změně chuti či vůně, ale také k prodloužení trvanlivosti. Nikde ovšem není regulováno, kolik chemických přísad lze přidat k určité potravině, což je docela kontroverzní, jelikož nevíte, jaký to bude mít účinek na váš organismus.

Na co si dávat pozor?

Začněme třeba u sladkostí, kterými krmíme své ratolesti, ale kolikrát je jíme i my sami. Zde se vyplatí sledovat a číst štítky, zda neobsahují syntetická barviva, která jsou zodpovědná za hyperaktivitu, rozptýlení, nespavost a další problémy.

Pokud navštívíte pekárnu, řeznictví nebo další obchody či trhy, nebojte se a zeptejte se na složení výrobku, máte právo vědět, co jíte. Jídlo je totiž naším palivem, které nám dodává živiny, a leckdy podceňujeme hrozbu vysoce zpracovaných potravin. Později se totiž může rozvinout cukrovka, astma, deprese a další chronické nemoci.

Mohlo by vás zajímat:  Tradiční metodu pro posílení imunity zná celý svět. Cibule v ponožkách má bezkonkurenční účinek
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vybrat uzeniny?

Nejlepší je samozřejmě koupit uzeniny, které obsahují nejvíce procent masa, a čím nižší počet položek ve složení najdete, tím kvalitnější uzeninu držíte v ruce. U sýru si dávejte pozor, abyste kupovali ten, který obsahuje klasické mléko, a ne odstředěné mléko s přídavkem levnějšího rostlinného tuku.

Zkuste snížit výdaje za nepotřebné věci

Zatím se nezdražily potraviny, jako je krupice, luštěniny a různá zelenina nebo ovoce, každopádně pokud máte zahradu a pěstujete si sami nebo chováte nějaká zvířata, pak máte zaručenou kvalitu a nemusíte nakupovat předražené zboží.

No a pokud toužíte po kvalitních potravinách, které nekoupíte levně, tak nešetřete, zkuste se spíš podívat, jestli nemůžete někde škrtnout zbytečné položky, za které platíte pravidelně. Na jídle se opravdu nevyplatí šetřit.

Zdroj: https://www.aier.org/article/why-unhealthy-food-is-cheap-and-plentiful/