Závislost má různé podoby. Workoholismus nebo shopaholismus mají ulevit, způsobují přitom ještě větší problémy

Všechny tyto názvy mají spojitost s kompulzivním chováním. Jde o náhlý impulz, který nutí člověka k iracionálnímu nebo škodlivému chování. Příkladem tohoto chování je například přejídání či přehnané nakupování.

Co to vlastně kompulzivní chování je? Je charakterizováno především opakujícími se činnostmi, které mají špatné účinky a uloženy jsou v podvědomí. Vyvolávají pocity úzkosti nebo strachu. Tento problém se týká zhruba 2–3 % populace. Nutkavé chování je běžné. Zatím se nepřišlo na příčinu tohoto problému, ale může za to určitě psychické vypětí, prostředí, změny v mozku, snížená hladina serotoninu, prožitá traumata a špatné podmínky během dospívání. Výjimečně je příčinou i genetická predispozice.

Mohlo by vás zajímat:  Sklenice vody po ránu je důležitější než snídaně. Tělo i mozek dokonale připraví na celý den

Poruchy příjmu potravy či sexholismus

Poruchy příjmu potravy jsou důležitým tématem. Ať už se jedná o extrém přejídání, nebo naopak poruchy příjmu (anorexie či bulimie), toto číslo narůstá. V dnešní době postihuje 1–2 % dospělých a 5–‍6 % dospívajících jedinců!

Závislost na sexu postihuje něco okolo 2–4 % populace. Co si pod tím představit? Jedná se například o závislost na pornografii, kybersexu nebo fantazírování. S těmito závislostmi je spojena i masturbace.

Zdroj obrázku: Freepik

Shopaholismus a workoholismus

Shopaholismus je sen každého prodejce. Tito lidé trpí nutkáním nakupování různých věcí. Tyto věci často končí nevyužité v domácnosti. Proč to lidé dělají? Především proto, aby snížili psychické napětí a zlepšili si tím tak psychický stav.

Mohlo by vás zajímat:  Vynechat večeři je chyba. Ta zdravá pomůže lépe usnout a zregenerovat tělo

Workoholismus je závislost na práci. Tito lidé mají tyto rysy:

  • ambice,
  • perfekcionismus,
  • soutěživost,
  • kariéra.

Workoholik má neustálou potřebu vykonávat svou práci, a to i ve svém volném čase.

Léčba

Pokud znáte někoho, kdo trpí těmito problémy, nebo jste to vy samotní, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Psychiatr by vám měl pomoci, a eliminovat tak problémy či situace, které vyvolají ve vás zažité programy vedoucí k těmto závislostem.

Zdroj: https://americanaddictioncenters.org/behavioral-addictions