Každý má své zažité návyky, nad některými však zůstává rozum stát

Každý člověk na světě má nějaký návyk či zlozvyk. Většinou to bývají návyky, které jsou nelogické, ale neohrožují tím okolí. Jejich změna není vůbec jednoduchá. Vzpomeňte si, jak je těžké třeba přestat kouřit, ale tam je motivace aspoň, co se týče zdraví a financí. Zkuste si například představit, že začnete míchat čaj na opačnou stranu, než jste zvyklí. Vydržíte to?

Ať už si je uvědomujeme, nebo ne, tak nás ovládají. Někdy jsou k užitku, jindy nám škodí. Když se objeví, mozek se přestane rozhodovat. Tyto návyky jsou hluboce zakořeněny, a proto je těžké se jich zbavit.

Jak je to se zvyky?

Podíváme se tedy na zvyky, které nedávají žádný smysl. Můžeme navázat na míchání čaje po směru hodinových ručiček. Změnilo by se snad něco, kdybychom začali míchat opačným směrem? Absolutně nic, čaj bude chutnat stejně oběma způsoby. Dalšími příklady je opakované nutkání kontroly odpojení spotřebičů ze zásuvky, třeba žehličky. Lidé s obsedantně-kompulzivní poruchou opakují určité činnosti kvůli pocitu úzkosti.

Mohlo by vás zajímat:  Spaní v ponožkách není atraktivní, může ale zachránit noc. Dobré je myslet na několik pravidel
Zdroj obrázku: Freepik

Naštěstí tyto zvyky nevyžadují léčbu. Při procházení různých diskuzí na internetu můžete zjistit, že v tom určitě nejste sami. I když nás zlozvyky nepřímo neohrožují, můžou způsobovat stres. Například v ložnici může nastat problém s usnutím, jestli:

  • nemáte zavřené skříně,
  • nemáte rozsvícenou lampu,
  • nespíte v ponožkách,
  • nejste v unikátní poloze.

Jak vidíte, třeba právě ty vaše návyky mohou být banální oproti výše zmíněným, které mohou znepříjemnit usínání.

Existuje opravdu mnoho zvláštních zlozvyků

Mnoho lidí používá pouze jeden svůj šálek k pití nápojů, stejně jako třeba jedinou vidličku k jídlu. A co třeba počítání písmen ve slovech nebo vystoupaných schodů? Někteří lidé u nové knihy vždy přečtou nejprve poslední stránku. Jak vidíte, existuje spousta zvláštních zvyků a je jich daleko více než zde zmíněných. Není nutno zoufat. Pokud si svůj zvyk uvědomíte, máte šanci s ním bojovat.

Zdroj: https://fun.lovetoknow.com/10-weird-habits-people-have-dont-admit