Vajec se není třeba bát. Zdraví mohou velmi prospět, záleží na jejich úpravě
Vejce jsou velice oblíbený pokrm jak v Česku, tak po celém světě. Dají se připravit na mnoho způsobů a jsou skvělým zdrojem bílkovin a vitamínů. Avšak mnozí lékaři se domnívají, že vejce jsou hlavním zdrojem cholesterolu a mohou přispívat k onemocnění srdce a cév. Je tedy čeho se bát a jaký způsob úpravy vajec je zdravější?
Může konzumace vajec člověku ublížit?
Jako u všech ostatních produktů i u vajec platí, že všeho moc škodí. Vědci z University of Medical Sciences v Chicagu přišli se zajímavým zjištěním, že lidé konzumující více jak 3–4 vejce denně jsou vystaveni vyššímu riziku srdečních chorob a předčasné smrti. Důležité však samozřejmě je, s čím vejce konzumujeme. Měli bychom se vyhnout smažení vajec se slaninou a pojídání bílého pečiva. Riziko onemocnění se díky tomu výrazně sníží.
Zcela uvařená vejce
I přes veškeré obavy ze zvýšeného cholesterolu vejce obsahují mnoho důležitých látek a živin pro život. Mezi ně patří betain a cholin, které podporují činnost srdce a mozku. Díky vysokému obsahu bílkovin vejce zasytí na dlouhou dobu, a tím podpoří hubnutí.
Vejce vařená natvrdo jsou lépe stravitelná než při způsobu vaření naměkko. Během delší doby vaření ve vejcích klesá množství antioxidantů a vitamínů A a D. Nicméně syrový žloutek neobsahuje látku zvanou avidin, která omezuje vstřebávání biotinu.
Vejce vařená naměkko
Je známým faktem, že převážně žloutky obsahují vyšší množství cholesterolu, který za vysokých teplot podléhá oxidaci a dochází k tvorbě látek zvaných oxysteroly. Ty jsou spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob. Jelikož vajíčka vařená naměkko mají žloutek neuvařený, lze je z tohoto pohledu považovat za zdravější. Nicméně vajíčka vařená natvrdo mají mnohem širší využití v pomazánkách a salátech.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/eating-healthy-eggs