Náměsíčnost nedá vědcům spát. Pro tento jev nemají stále uspokojivé vysvětlení

Náměsíčnost je stav, se kterým se často setkáváme během dětství, ale u některých jedinců se tyto epizody objevují i během dospělosti. Jde o chůzi během spánku, kterou trpí mnoho lidí a způsobuje mnoho nepohodlí. Odkud tato porucha pochází a co dělat, když je náměsíčný váš partner nebo dítě?

Vědci nemají jasno

Vědecké důvody pro náměsíčnost stále nejsou zcela podloženy výzkumy. Lékaři se domnívají, že za ní stojí environmentální, fyziologické a genetické faktory, ale stále tento stav nejsou schopni zcela vysvětlit. V minulosti se jako příčiny uváděly nečisté síly, posedlost nebo čarodějnictví. Nic takového se dnes neděje, ale náměsíčnost stále není vysvětlena.

Mohlo by vás zajímat:  Ježdění na kole do práce prodlouží život i o několik let

Náměsíčnost se projevuje v mnoha podobách. Jedinec může ve spánku mluvit, sedět nebo chodit. Někdo dokonce během spánku také uklízí nebo vaří. Bohužel právě vaření nebo pečení může být velmi nebezpečné, protože zde hrozí riziko nehody, popálenin nebo požáru. Myslete na to, že člověk stále spí, i když působí, jako kdyby byl vzhůru. To znamená, že si úplně neuvědomuje, co dělá a může dojít k menší nebo větší nehodě či úrazu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou příznaky somnambulismu?

Obecně se jedná o čtyři základní příznaky, které byste měli znát. Jedná se o opakující se epizody fyzické aktivity jakéhokoli typu během spánku. Další příznak je prázdný výraz ve tváři, obtížné probuzení náměsíčného člověka a zmatenost či zapomenutí veškerých vzpomínek na to, co se stalo. Podobné příznaky může mít také epilepsie, demence, vliv alkoholu a drog. Tyto příčiny byste tedy měli v první řadě vyloučit a potom budete vědět, že jde jen o somnambulismus.

Mohlo by vás zajímat:  Dlouhodobý stres a napětí vedou k neurastenii. První pomocí jsou psychoterapie a léky

Co dělat, když máte doma náměsíčníka? Nejlepší možností je nebudit postiženého, pokud to není úplně nutné. Snažte se ho jen jemně dostat do postele. Ve většině případů se tam jednoduše vrátí a bude pokračovat v klasickém spánku. V případě rizikového chování se poraďte s lékařem, který může předepsat nějaké léky.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14292-sleepwalking