Ne vždy je nutné horečku tlumit léky. Mnohdy organismu dokonce prospěje

Horečka je příznakem mnoha nemocí u dětí i dospělých. Počítá se nad 38 stupňů. Snížit ji a dostat na správnou hladinu nemusí být vždy jednoduché. Hodně lidí si myslí, že je horečka škodlivá a musíme ji ihned potlačit. Ve skutečnosti může být pro tělo prospěšná a vždy bychom s ní bojovat neměli. Kdy byste ji měli snížit a jak to udělat nejlépe?

Horečka může být pro tělo velmi prospěšná

Léky proti horečce patří celosvětově mezi nejčastěji předepisované a prodávané. Lidé si je často berou i v případě, že mají teplotu jen nepatrně zvýšenou. Horečka je přirozeným ochranným mechanismem, kterého bychom se neměli tolik obávat. Vyšší teplota (mezi 38,5–39 stupni) podporuje tvorbu protilátek lymfocytů a jejich množení. Rozhodně proto není vždy špatná.

Mohlo by vás zajímat:  Káva pomáhá udržet játra zdravá. Prospěje ale pouze v jediné variantě

Jak se chovat při horečce? Při teplotě do 38,5 stupně nemusíte dělat nic. Teplota mezi 38,6–39,5 stupně bude již nepohodlná a můžete ji snížit na hodnotu asi 38 stupňů. Horečku mezi 39,6 a 41 stupni byste měli vždy řešit a ihned přistoupit ke snížení tělesné teploty. A nakonec horečka nad 41 stupňů je životně nebezpečná a musíte ihned navštívit lékaře. U dětí snižujte již od teploty 38 stupňů, protože ji snáší mnohem hůř než dospělí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak snížit horečku na běžnou teplotu?

Na horečku si můžete vzít paracetamol, ibuprofen nebo kyselinu acetylsalicylovou. Stejně dobře ale pomohou také obklady čela, zátylku a hrudníku. Připravit si můžete také chladivou koupel, do které se naložíte. Stačí, když bude o 1–2 stupně nižší než vaše aktuální tělesná teplota. A použít můžete také čaje z některých bylin, jako je lípa, maliník nebo černý bez.

Mohlo by vás zajímat:  Dodržování zdravého jídelníčku je někdy úplně k ničemu. Některé rady tělu jenom uškodí

Jaké léky proti horečce podávat dětem?

U dětí záleží hodně na jejich věku. Dětem mladším 3 měsíců můžete podávat jen paracetamol. Po 4. měsíci života lze využít také ibuprofen. Kyselinu acetylsalicylovou můžete používat až u dětí od 12 let. Dávejte si proto při nákupu vždy pozor na to, kolik je vašemu dítěti, a lékárníkovi vždy řekněte věk svého dítěte.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/fever