Množství klíšťat na zahradě sníží domácí cibulový postřik

Sezóna je v plném proudu a spolu s rostlinami a jinými organismy se probudila i klíšťata. Tito malí parazité dokážou i přes svůj drobný vzrůst napáchat mnoho škod. Pokud se před nimi chcete uchránit aspoň na své zahradě, stojí za to vyzkoušet tento jednoduchý domácí postřik, který je spolehlivě vyžene.

Kde a kdy výskyt klíšťat hrozí a proč si na ně dát pozor

Klíšťata začínají být aktivní na přelomu dubna a května a jsou přítomná až do dob, kdy teplota klesne zhruba pod pět stupňů. Nejraději mají vlhké počasí kolem dvaceti stupňů. V těchto podmínkách je nejvyšší riziko toho, že si nějakého parazita donesete domů.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrajte si na raka. Jednoduchý pohyb udrží tělo i mysl v kondici

Co se místa výskytu týče, klíšťata mají ráda hustou zeleň. Vyhledávají tak vysokou trávu či hustý porost keřů. Narazit tak na ně můžete jak v parku, na zahradě, tak i na kousku zeleně na náměstí. Nejčastější je ale jejich výskyt ve smíšených lesích. Čeho se ale bát nemusíte, je mýtus, že klíšťata skáčou ze stromů. Tuto schopnost naštěstí nemají.

Zdroj obrázku: Freepik

Kousnutí klíštěte samo o sobě nemusí být nebezpečné. Samozřejmě je to nepříjemná záležitost, jelikož po něm zůstane podráždění a místo je zarudlé a svědí. Největší riziko však nastává při odstraňování klíštěte. Právě v tuto chvíli může klíště do rány vyvrhnout obsah žaludku, což může mít za následek nakažení boreliózou, klíšťovou encefalitidou či jinou nemocí.

Mohlo by vás zajímat:  Nehty prozradí vše. Změna barvy nebo tvaru lunul může předpovědět vážné onemocnění

Postřik, co klíšťata snadno vyžene

Domácí postřik si můžete snadno vyrobit doma. Poté s ním stačí zahradu postříkat a nerušeně si ji užít. Na tento postřik navíc potřebujete pouze cibuli a vodu. Štiplavá vůně pavoukovce spolehlivě zažene. Nakrájejte asi 180 gramů cibule na klasické kostičky. Ty pak zalijete asi 6 litry vody a nechte odstát na chladném místě aspoň půl dne. Po uplynutí potřebné doby pak tekutinu přes sítko slijte a ideálně rozprašovačem ji pak aplikujte na svém pozemku.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.researchgate.net/figure/Effect-of-different-concentrations-of-garlic-and-onion-oils-aqueous-solution-on-adult_tbl1_235717344, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://msutoday.msu.edu/news/2020/ask-the-expert-avoiding-ticks-and-preventing-tick-borne-diseases, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html