Nehty prozradí vše. Změna barvy nebo tvaru lunul může předpovědět vážné onemocnění

Co jsou zač lunuly? Jsou to půlměsíčky, jež vidíme na začátku nehtů. Pokaždé vypadají jinak, protože každý z nás je originál. Co když ale zrovna vy nemáte tyto půlměsíce nebo mají jinou barvu než bílou? Podle některých studií mohou značit rozvoj onemocnění.

Svůj název dostaly podle tvaru, který je podobný fázi měsíce. Tyto bílé části rostou v místě, kde je konec kůže a začátek nehtu. Tyto části nehtů jsou nejmladšími a nejčerstvějšími místy na nehtech. Jakákoliv změna oproti normálu může znamenat určitý problém.

Mohlo by vás zajímat:  Černý česnek je zdravější i chutnější. Pokrmům dodá netradiční šmak

Změna barvy na nehtech

Původní a zdravá barva lunul je bílá,mléčně bílá. Pokud ovšem změní barvu, může to značit problém. Jestli zaregistrujete změnu barvy, a to konkrétně na červenou, zpozorněte. Může to signalizovat potíže s plícemi nebo oběhovým systémem. Dále mohou být příznakem:

  • cirhózy jater,
  • chronické kopřivky,
  • psoriázy,
  • srdečního selhání a nemoci zvané alopecia areata (nadměrného vypadávání vlasů).
Zdroj obrázku: Freepik

Šedá barva může značit únavu těla a potřebu odpočinku. Jestliže se blíží spíše k modré barvě, buďte ale na pozoru. Modrá barva je spojena s kardiovaskulárním onemocněním. Tato barva může značit i Wilsonovu chorobu (poruchu metabolismu ukládání mědi). Argyrie značí otravu stříbrem.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek a cibule vytvoří nepřemožitelnou kombinaci, která nakopne imunitu a zatočí s rýmou

Změna velikosti

Nadměrný růst či velikost lunul můžou být důsledek namáhavého srdečního tepu, což může vést k hypertenzi. Rovněž značí nedostatek niacinu (vitamín PP). Vitamín PP je zodpovědný za správnou syntézu hormonů (inzulínu a kortizolu) v těle.

Žádné lunuly naopak mohou značit nedostatek vitamínu B12 v krvi. Tento vitamín je nezbytný v procesu dělení a růstu nových buněk, metabolismu nukleových kyselin, bílkovin, tuků a sacharidů. Projevuje se slabostí, únavou, podvýživou nebo stravou chudou na živiny. Vymizení lunuly je podle lékařů známkou kožního onemocnění způsobeného nedostatkem melaninu. To se projevuje bílými skvrnami. Půlměsíce mohou ještě vyblednout úplně u lidí při selhání ledvin.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/half-moon-nails