Pokuta za využití antiradaru v autě se silničním pirátům vyplatí

Tento článek vás rozhodně nemá pobídnout ani k nebezpečně rychlé jízdě, ani k používání zakázaných prostředků, mezi které se takzvané antiradary řadí. Jde pouze o informativní text, který má poukázat na mezery v silničních kontrolách na tuzemských komunikacích a také na skutečnost, že porušovat předpisy může být pro některé řidiče výhodné. Ti přitom svou bezohlednou jízdou ohrožují nejen sebe a své spolujezdce, ale také všechny ostatní.

Co je antiradar

Nejde o GPS nebo palubní kameru, která řidiče varuje před měřeným úsekem, ale o pasivní zařízení, které brání tomu, aby byla efektivně změřena rychlost vozu nebo aby byla čitelná jeho SPZ. Zatímco zakrytou SPZ bude pokutovat první policejní hlídka, na kterou na cestě narazíte, antiradar na palubě vozu vizuálně poznat není. Může se jednat o pevně instalované zařízení i o přenosný přístroj. Tyhle mašinky většinou pracují tak, že vyruší radarové mikrovlny, a tak je vůz pro radar prakticky neviditelný.

Mohlo by vás zajímat:  Koupě předváděcího vozu nemusí být ideální investice
Zdroj obrázku: Freepik

Pokuty za využívání antiradaru

Jak už zaznělo v úvodu článku, antiradary jsou na českých silnicích zakázané a za jejich aktivní využívání hrozí řidičům pokuta. Ta je však v porovnání s jednorázovou pokutou za překročení rychlosti nízká, vezmeme-li v potaz, že vůz s antiradarem pravděpodobně jezdí rychleji, než smí, prakticky neustále. Bloková pokuta za odhalený antiradar je nejvýše 10 tisíc korun. A pokud by se řidič odvolal do správního řízení, pokuta může být i nižší, konkrétně v rozmezí 5 až 10 tisíc korun. Ale v tomto případě nehrozí žádný bodový postih.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí málo a doma může být tepleji i bez vyšších nákladů na topení. Pomůže samotný interiér

Postihy za rychlou jízdu

Právě absence bodového postihu je pro řadu pirátů rozhodujícím faktorem, proč do antiradaru investovat. Pokuty za příliš rychlou jízdu se totiž mohou vyšplhat zhruba na stejnou úroveň, jako za využití antiradaru – při překročení rychlosti o 50 km/h mimo obec či o 40 km/h v obci totiž také hrozí až desetitisícová pokuta, kromě ní ale také 5 trestných bodů a také zákaz řízení až na jeden rok.

Zdroj: https://www.runwellrentacar.com/en/about/news/149-examples-of-penalties-and-fines-in-czech-republic