Pračka ani myčka nemusí být nenasytnými žrouty elektřiny. Klíčem je pouštět je ve správnou dobu

Mnoha lidem se zdá, že používání pračky nebo myčky nádobí nevyžaduje mnoho pozornosti. Jen vložíme oblečení nebo čisticí prostředky a nastavíme program. Potom stačí čekat jen na konec programu. Je to velmi jednoduché, ale díky malému triku můžeme tyto procesy velmi ovlivnit. A tím ovlivníme i účty za elektřinu.

Spotřeba elektřiny

Odpověď na otázku o spotřebě elektrické energie nebude nikdy jednoznačná. Konečnou spotřebu ovlivňuje několik faktorů. Vše záleží hlavně na tom, jaké má zařízení energetickou třídu, jak často funguje a v jakém režimu. Také v různých domácnostech, společnostech a také okolním zemědělství se mohou ceny pohybovat různě.

Levnější sazby elektrické energie znějí lákavě. Nezapomeňte však na to, že pokrývají pouze konkrétní hodiny během dne. Pomoci dokážou hlavně lidem, kteří tráví většinu času mimo domov. Chceme-li šetřit, můžeme také změnit svůj denní rozvrh. Ceny za spotřebu energií se ale mění na základě tarifů, které jsou v každé zemi jiné.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte sbohem neefektivnímu vytápění. Investice do obnovitelných zdrojů se vyplatí vám i přírodě
Zdroj obrázku: Freepik

Levnější čas

Při běžné sazbě je běžné, že v čase od 22:00 do 7:00 a od 13:00 do 16:00 jsou ceny energií nižší. V některých zemích se sazba mění i na základě ročního období. Na jaře a v létě jsou levnější časy od 13:00 do 19:00 a od 22:00 do 7:00. Na podzim a v zimě je nižší sazba od 13:00 do 16:00 a večer od 21:00 do 7:00, to také platí i o víkendech a svátcích.

Pokud můžete, určitě si zjistěte od svého dodavatele energií informace o různých tarifech. Kromě toho můžete ušetřit i jinými triky. Pouštějte myčku nádobí pouze tehdy, když je plná. Než naplníte myčku nádobím, zbavte ho zbylého jídla. Pokud má vaše myčka nádobí ekologický režim, určitě byste jej měli používat co nejčastěji. Také se při vytápění spolehněte více na správné nastavení termostatu a vyměňte staré žárovky za LED žárovky.

Zdroj: https://www.thetimes.co.uk/money-mentor/answer/energy-bills-peak-hours/