Zimní údržba vozu je klíčová pro bezproblémovou a bezpečnou jízdu

Zima může být náročnou dobou pro vaše auto, protože mnohé části vozidla jsou vystaveny extrémním teplotám, sněhu, ledovým povrchům a soli na silnicích. Aby bylo vaše auto připraveno na zimní sezónu a zůstalo spolehlivé, je důležité provést několik klíčových kroků údržby a přípravy. Zde je návod, jak správně připravit vaše auto na zimní podmínky.

1. Pneumatiky: Začněte tím nejdůležitějším – pneumatikami. Kvalitní zimní pneumatiky s měkkým složením a speciálním vzorkem pro zimní podmínky jsou klíčovým prvkem pro bezpečnou jízdu na zasněžených a zledovatělých silnicích. Pokud žijete v oblasti s tvrdými zimami, zvažte investici do kvalitních zimních pneumatik nebo pneumatik označených „M+S“ nebo „3PMSF“.

Mohlo by vás zajímat:  Upravil jsem značku auta dle svého přesvědčení. Na STK jsem musel samolepku z SPZ potupně sundat

2. Kontrola akumulátoru: Studené zimní dny mohou být pro akumulátor náročné. Zkontrolujte stav akumulátoru a případně nechte prověřit jeho kapacitu. Ujistěte se, že spoje na akumulátoru jsou čisté a pevně utažené.

3. Odmrazování a topení: Rychlé odmrazování skel a funkční topení jsou důležité pro pohodlnou jízdu v zimě. Ujistěte se, že odmrazovací a topný systém vašeho auta fungují správně.

4. Kontrola brzd: Brzdy jsou v zimních podmínkách klíčovým bezpečnostním prvkem. Zkontrolujte stav brzdových destiček a kotoučů a zajistěte, že brzdy reagují správně. Pokud je to nutné, proveďte servis brzd.

Mohlo by vás zajímat:  Smysluplné vánoční dárky mají větší hodnotu než elektronika a jiné moderní vymoženosti

5. Výměna chladící kapaliny: Měníte-li chladící kapalinu, zajistěte, že má správný poměr vody a antifrizu. To chrání motor před zamrzáním v extrémních mrazivých teplotách.

Man Having Problem With Car During Snowy Winter High Quality Photo
Zdroj obrázku: Freepik

6. Výměna oleje: Pokud je čas na výměnu oleje, zvažte použití zimního motorového oleje s nižší viskozitou. To zlepší startování motoru v nízkých teplotách.

7. Kontrola osvětlení: Správné osvětlení je důležité pro viditelnost v zimních podmínkách. Zkontrolujte všechna světla, včetně světel pro mlhu, a případně je vyčistěte.

8. Zimní výbava: V některých oblastech jsou v zimních měsících vyžadovány zimní pneumatiky, řetězy na pneumatikách nebo další zimní výbava. Zjistěte si místní předpisy a mějte tuto výbavu připravenou v autě.

Mohlo by vás zajímat:  Hlídání rychlosti a otáček ve snaze ušetřit palivo zvyšuje riziko kolize

9. Sada na nouzové situace: Mějte v autě sadu na nouzové situace, která zahrnuje startovací kabely, lopatu na sníh, deku, svítilnu a další potřebné vybavení pro případ nehody nebo poruchy.

10. Pravidelná údržba: Nezapomeňte pravidelně provádět údržbu vašeho vozu, včetně kontroly oleje, brzd, tlaku v pneumatikách a dalších důležitých částí.

Správná údržba a příprava auta na zimní sezónu může výrazně zvýšit vaši bezpečnost na silnicích a snížit riziko poruchy vozidla v náročných podmínkách. Nezanedbejte tyto kroky a mějte své auto připraveno na všechny zimní výzvy.

Zdroj: https://www.progressive.com/lifelanes/on-the-road/winter-car-maintenance-tips/