Po vytáhnutí z kůže je nutné klíště bezpečně zlikvidovat

Jak správně postupovat po odstranění klíštěte? To je otázka, která se často objevuje, když se nám podaří zbavit se tohoto parazita z našeho těla. Existuje mnoho různých metod, ale je důležité vybrat tu správnou, abychom minimalizovali riziko případných komplikací. Jednou z největších obav je infekce boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Jak se tyto infekce přenášejí? Je možné utopit klíště, aby se zabránilo infekci?

Nebezpečí klíšťového kousnutí a potřeba jeho řádné likvidace

Když nás klíště kousne, zpravidla to nezaznamenáme, protože klíště uvolňuje při kousnutí malé množství lokálního anestetika, které zabraňuje pocitu bolesti. Je však důležité si uvědomit, že kousnutí klíštětem je nebezpečné kvůli dvěma vážným chorobám, které může přenášet – lymské borelióze způsobené bakterií Borrelia a infekce virem klíšťové encefalitidy (TBE). Patogeny těchto nemocí se nacházejí ve slinách a trávicích enzymech klíštěte, a proto i po odstranění klíštěte je důležité ho řádně zlikvidovat. Vytažené klíště představuje stále potenciální riziko, a proto je nutné postupovat opatrně a kontaktovat lékaře pro další doporučení a prevenci možných komplikací.

Mohlo by vás zajímat:  Netradiční hnojivo najde každý ve své kuchyni. Rostliny doma i na zahradě porostou jako o závod
Zdroj obrázku: Freepik

Účinky utopení klíštěte a optimální způsob likvidace

I když klíště není schopné plavat, povrchové napětí vody mu umožňuje přežít na jejím povrchu. Utopení klíštěte je možné, ale zabere to poměrně dlouhou dobu. Navíc když klíště zemře v důsledku utopení, může dojít k uvolnění tělesných tekutin, což zvyšuje riziko infekce. Rychlejší a účinnější možností je utopit klíště v alkoholu, což trvá méně než minutu a minimalizuje riziko infekce. Nicméně ani tento postup není optimální pro zajištění našeho zdraví po odstranění klíštěte.

Mohlo by vás zajímat:  Plevel pomůže zlikvidovat sůl, ocet nebo líh

Nejúčinnější metoda likvidace klíštěte po odstranění

Podle výzkumu byla identifikována nejlepší metoda pro likvidaci odstraněného klíštěte – drcení. Abyste minimalizovali riziko rozlití tělesných tekutin, je důležité klíště umístit mezi složený list papíru a poté ho položit na tvrdý povrch, který můžete stlačit shora sklem nebo jiným pevným předmětem, aby se parazit zabil. Místo papíru můžete také použít několikrát přeložený kousek toaletního papíru, který poté můžete bezpečně spláchnout do toalety. Je důležité tuto likvidaci provést po rozdrcení klíštěte, aby se zajistilo, že neohrožuje nikoho dalšího. I když je pravděpodobnost, že se klíště vrátí z kanalizace, velmi malá, je stále důležité jednat opatrně. Správná likvidace klíštěte není složitý postup a zajišťuje, že parazit již nepředstavuje hrozbu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/encephalitis/symptoms-causes/syc-20356136, https://www.cdc.gov/lyme/index.html, https://msutoday.msu.edu/news/2020/ask-the-expert-avoiding-ticks-and-preventing-tick-borne-diseases, https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html