Vyplázněte jazyk! Bílý povlak může značit problém, návštěvu lékaře je někdy lepší neodkládat

Když stojíte před zrcadlem a vypláznete jazyk, měl by vypadat růžově s drobnými hrbolky. Jestliže se vymyká této variantě a blíží se k bílému povlaku, je potřeba zpozornět. Může to signalizovat špatnou péči o chrup, nebo v horším případě i vážné onemocnění.

Bílý povlak může pokrývat větší část, nebo dokonce i celý jazyk. Často můžete pocítit jako vedlejší účinek hořkou pachuť v ústech. Hořká chuť může značit i špatnou hygienu, ale není třeba tuto situaci přeceňovat. Za pachuť kolikrát můžou i cigarety, pokud patříte mezi vášnivé kuřáky.

Co stojí za vznikem a jak se s tím vypořádat?

Bílý povlak je prvotním signálem, že se děje v našem těle něco špatného. Ať už to může být jakákoliv nemoc, při dlouhodobějších potížích neprodleně navštivte odbornou lékařskou pomoc. Bílý povlak je běžnou součástí naší dutiny ústní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se zbavit bílého povlaku?

Odstranění bílého povlaku na jazyku není žádným problémem. Mnoho prostředků najdete v domácnosti, aniž byste o tom věděli. Zatočí s bakteriemi a navíc osvěží ústní dutinu. Co patří mezi tyto zázračné potraviny?

  • Aloe vera,
  • jedlá soda s citronovou šťávou,
  • kurkuma,
  • potravinový glycerin.
Mohlo by vás zajímat:  Konzumaci cukru lze v jídelníčku snížit zdravější alternativou

Aloe vera uklidňuje organismus, léčí škodlivé patogeny, což neutralizuje pach v ústech. Aloe vera stačí zalít citronovou šťávou do půl sklenice a poté si vypláchnout ústa. Další kombinací je jedlá soda s citronovou šťávou. Jedlá soda má antibakteriální účinky a citronová šťáva vás zbaví zápachu z úst. Roztok připravíme v poměru 1 : 1. Aplikujte na jazyk a nechejte působit 1–2 minuty.

Kurkuma je známá pro své antiseptické vlastnosti. Smíchejte s citronovou šťávou v poměru 2 : 1. Jako poslední se nabízí potravinový glycerin, který působí dezinfekčně. Aplikujte na měkký zubní kartáček a nechte pár minut působit.

Pozor na dehydrataci

Přítomnost bílého povlaku na jazyku může značit také dehydrataci. Zkuste omezit pití alkoholu, čajů či kávy a namísto toho pijte 2 litry vody denně. Ve vzácných případech může značit spálu.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17654-white-tongue