Strach lze mít z čehokoli. Některé fobie zní tak bizarně, že budí smích

Není asi člověka, který by neměl z něčeho strach. Mezi známé fobie patří třeba strach z výšek, vody, samoty… Ale co když má někdo strach z koček, klokanů nebo z dalších rarit? Pokud se tyto fobie neléčí a vyskytují se každodenně, mohou mít vážné dopady na naše zdraví, přece jen strach vede ke stresu, který nám škodí. Fobie jsou definovány jako duševní poruchy. To může vést k silné stopě, co se týče duševního zdraví. Jaké jsou nejčastější příznaky fobie?

  • Zrychlené dýchání,
  • bušení srdce,
  • nadměrné pocení,
  • svalové napětí,
  • dušnost,
  • závrať.

Tyto příznaky typicky nastanou, pokud se dotyčný člověk ocitne v pro něj nepříjemné situaci. U někoho to může být při letu letadla či ve výšce, u druhého to může být moment, kdy spatří pavouka nebo brouka. V extrémních situacích dochází k poruchám spánku, zažívacím potížím, nevolnosti, průjmu a mdlobám. To může vést k nadměrnému užívání drog a alkoholu, což není správnou cestou.

Bojíte se pátku 13.? Nejste jediní, totéž platí o strachu z koček

První zmíněná fobie je strach z čísla 13, respektive pátku 13. V naší kultuře je číslo 13 považováno za velice nešťastné. Lidé trpící na tuto fobii se třináctce vyhýbají jako čert kříži. Sportovci odmítají tohle číslo, stejně tak mohou lidé vynechávat záměrně čas, rezervační místo, číslo pokoje a další.

Druhá fobie, kterou zmíníme, je strach z koček. Možná si teď vybavíte pověru s černou kočkou, ale vztahuje se to na většinu koček. Kolují povídačky, že touhle fobií trpěl samotný generál Napoleon Bonaparte.

Zdroj obrázku: Freepik

Přehnaná péče o telefon nebo panická hrůza z klaunů

Nomofobie je strach ze ztráty telefonu jako předmětu. Přijde vám to úsměvné? Ano, je to úsměvné, ale pro lidi trpícími právě touto fobií to legrace rozhodně není. Strach ze ztráty nebo vybití této věcičky je natolik silná, že vede k výše zmíněným potížím.

Coulrofobie je strach z klaunů. Určitě jste viděli mnoho pranků, kde vystupovali různí klauni a děsili lidi. Jenomže to není zrovna dvakrát inteligentní nápad. Pokud by narazili na někoho s touto fobií, mohlo by to mít katastrofický dopad.

Házíte za hlavu zmeškání dopravního spoje?

Strach je velikým problémem pro naši psychiku. Tato fobie je kuriózní v tom, že značí strach z promeškání zastávky či stanice. Jedním ze způsobů, jak jí čelit, je dostatečná příprava, kdy a kde vystoupit, dorazit dříve nebo cestovat s někým, koho znáte.

Zdroj: https://www.louislaves-webb.com/uncommon-phobias-a-guide-to-extraordinary-fears/