Vyhynul vzácný druh ryby, který žil na jediném místě. Stal se další obětí lidského zásahu
Tyto velké ryby pocházejí z řeky v Číně a mohou dorůst až délky sedm metrů. Přežily spoustu změn, jako otřesy nebo hromadné vymírání. Dle všeho žil jejich poddruh už za dob dinosaurů. Jak můžeme vidět, tyto ryby přežily opravdu hodně, až na nás, lidi.
Tento starověký druh ryb, kterému se začalo říkat „panda z Yangtze“ podle článku, který se objevil v jenom vědeckém časopise, vyhynul. A to z velmi smutného důvodu. Pravděpodobně za vše může nadměrný rybolov a stavby přehrad. Podle všeho byla tato ryba spatřena živá naposledy v roce 2003 a od té doby nebyl zaznamenán ani jeden jediný jedinec, což prakticky znamená, že opravdu tento druh vyhynul.
Pravým viníkem vyhynutí jsou přehrady
A nadměrný rybolov opravdu není slabé slovo. V sedmdesátých letech minulého století se vylovilo asi 25 tun těchto ryb za jeden jediný rok, což je opravdu velké číslo. Nicméně vědci se rovněž přiklání k tomu, že rybolov vyhynutí přece jenom nezavinil. Pravým viníkem by měly být přehrady, protože ty byly postaveny u jediného místa, kde tyto ryby žily, a to tak špatně, že se nemohly dostat do vod s protiproudem. Tím pádem bylo zamezeno tomu, aby se mohly ryby třít, a nemohli tak vznikat noví jedinci.
To, že se počty těchto ryb zmenšovaly, si všimli vědci již v roce 1981, kdy byla postavena jedna z největších přehrad. Jenže nikdo si neuvědomil, jak moc kritická tato situace doopravdy je. Dle všeho tyto ryby vyhynuly funkčně již v roce 1993, což znamená, že jich bylo tak málo, že nebyly schopny zachovat svůj druh.
Byl pokus chovat populaci těchto vzácných ryb v zajetí a bylo na to vynaloženo opravdu velké úsilí, ale rybí populaci se odchovat nepodařilo. A na tomto případě vidíme, jak lehce může jeden druh vyhynout. Měli bychom se proto snažit podobným případům předcházet a hlavně zakročit, dokud je ještě čas.
Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/animals/article/chinese-paddlefish-one-of-largest-fish-extinct