Vitamín mládí a vitality je pro tělo klíčový. Nedostatek éčka tělo jen tak neodpustí

Vitamín E je jedním ze skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Jedná se o esenciální sloučeninu pro život a jeho nedostatek je spojen s rychlejším stárnutím pokožky, snížením imunity či poruchami nervů. Při dlouhodobém nedostatku vitamínu E se také mohou rozvinout kardiovaskulární choroby a chronická onemocnění jater. Jaké jsou příznaky nedostatku vitamínu E?

Co je to vitamín E?

Po chemické stránce se jedná o skupinu osmi sloučenin, které jsou rozpustné v tucích a mají silné antioxidační účinky. Konkrétně se jedná o alfa-, beta-, gama- a delta-tokoferol a alfa-, beta-, gama- a delta-tokotrienol. Vitamin E se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, a do některých se dokonce uměle přidává. Tyto potraviny se pak nazývají obohacené. Nejvíce sloučenin ze skupiny vitamínu E se nachází v ořeších, pistáciích, mandlích, olivách, luštěninách, avokádu nebo ve slunečnicových, dýňových a sezamových semínkách.

Mohlo by vás zajímat:  Vonné svíčky zútulní domov. Podle známé influencerky se však jedná o nejhorší dekoraci

Role éčka v lidském těle

Vitamín E je dobře známý pro své skvělé antioxidační účinky. Jinak řečeno, zachytává volné radikály kyslíku a chrání buňky před oxidací. Volné radikály mohou způsobovat zrychlené stárnutí pokožky a jsou zodpovědné za tvorbu vrásek. Navíc mohou přispívat k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamín E je také důležitý pro správný běh imunitního systému, genovou expresi a buněčnou signalizaci. Dokonce pomáhá chránit červené krvinky před předčasným rozpadem a díky tomu snižuje riziko onemocnění srdce a cévní soustavy.

Mohlo by vás zajímat:  Hrozny jsou plné vitamínů, kvůli velkému množství cukrů, ale nejsou vhodné pro diabetiky

Příznaky nadbytku a nedostatku

Nadbytek vitamínu E je v těle metabolizován a vylučován pryč. Pokud byste zkonzumovali dávku vyšší než tři gramy, mohly by se dostavit nepříznivé účinky jako nevolnost, průjem, slabost a únava. Jinak se jedná o málo toxický vitamín.

Nedostatek vitamínu E může způsobit poruchu funkce vaječníků a varlat, a může vést až k neplodnosti. Dále se mohou projevit poruchy nervů a svalů, poruchy chůze a celkové snížení imunity. Nejčastější příčinou nedostatku vitamínu E jsou poruchy vstřebávání tuků.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/all-about-vitamin-e#58.-Other-potential-health-benefits