Výběr ojetého vozu není snadný, klíčem je dívat se na správné věci

Kupujete-li auto od soukromé osoby, která prodává ojetinu jednou za čas, můžete si být celkem jisti, že vizuální stav auta odpovídá jeho skutečnému stavu. Ale pokud zabrousíte do autobazaru, ať už fyzicky, nebo jen online při brouzdání nabídkou ojetin na internetu, najednou uvidíte spoustu aut, která vypadají skvěle. Prodejci totiž moc dobře vědí, že lidé se rozhodují primárně emocemi, a tedy i na základě prvního dojmu. Před těmito psychologickými triky je třeba mít se na pozoru, jinak nám zůstanou oči pro pláč a povážlivě prázdná peněženka. Na co se tedy při nákupu ojetého auta zaměřit?

Mohlo by vás zajímat:  Před koupí ojetého auta je nezbytná důkladná zkušební jízda

Sledujte data, ne fotky

Rozhodně se zaměřte na fakta a na tvrdá data, nikoli na své dojmy. Ještě předtím, než se ponoříte do moře online inzerátů, si přesně sepište, co od auta očekáváte. Všechny parametry důsledně přepište do filtru online tržiště a nabízená auta si seřaďte podle shody se svými požadavky. Pokud to tržiště umožňuje, obrázky skryjte, nebo si alespoň nastavte prohlížeč tak, aby náhledové obrázky inzerátů zůstaly v koutě obrazovky, který překryjete. Vytipujte své favority a teprve pak se můžete podívat, jak vypadají.

Mohlo by vás zajímat:  Při řízení v noci hraje důležitou roli správně nastavené svícení
Zdroj obrázku: Freepik

Auto si projeďte

I když auto splňuje všechny vaše požadavky, měli byste se v něm projet, než ho koupíte. Pokud je to možné, vyberte si na projížďku deštivý den, za zhoršených podmínek se totiž lépe projeví jízdní vlastnosti auta. A vy si tak budete moci lépe ověřit, jestli vám auto skutečně sedne, nebo jestli se k vašemu řidičskému stylu bude lépe hodit jiný vůz.

Vezměte s sebou mechanika

Při nákupu auta by vám měl za všech okolností asistovat profesionální automechanik, který vůz prohlédne. Ten by měl odhalit všechny případné skryté nedostatky a upozornit vás na ně. Informace od mechanika vám také mohou dodat argumenty k případnému smlouvání o ceně, a tak se jeho přizvání rozhodně vyplatí.

Zdroj: https://www.carfax.ca/resource-centre/articles/used-car-buying-guide