Zájemci o auto s výkonným motorem budou zanedlouho nuceni sáhnout po elektromobilu

Někteří motoristé propadli motorkám, jiní milují ten pocit, když řídí auto s několika stovkami koňů pod kapotou. A zatímco těm prvním, zdá se, evropská byrokracie klacky pod nohy zatím házet nehodlá, fanoušci silných motorů mají už léta utrum. A bude jen hůř. Dnes sice stále ještě koupíte auto se silným spalovacím motorem, ale nepůjde o nový kousek. Budete muset sáhnout po nějaké ojetině. Na druhou stranu nákup auta se silným spalovacím motorem se vám nevyplatí, chcete-li auto provozovat ještě pár let a chcete-li s ním běžně jezdit.

Mohlo by vás zajímat:  Nová auta jsou plná vychytávek, o které řidiči ne vždy stojí

Do města ani náhodou

Velká evropská města už dnes omezují, nebo dokonce zakazují méně ekologickým autům vjezd do širšího centra. Tenhle trend se pravděpodobně už brzy dostane nejprve do Prahy a pak i do krajských měst. Auta se silnými, a tedy i nepříliš ekologickými motory zřejmě budou v budoucnu penalizována i dalšími způsoby, třeba dražšími parkovacími kartami nebo vyšší cenou dálničních známek. A do měst asi nebudou smět vůbec.

Zdroj obrázku: Freepik

Za provoz si připlatíte

Kromě zmíněných vyšších poplatků za parkování nebo provoz na dálnici se mohou majitelé aut se spalovacími motory těšit také na růst cen pohonných hmot. A nemusí to nutně být v důsledku růstu ceny ropy na světových trzích, paliva budou zřejmě podléhat stále vyšší spotřební dani, jejímž záměrem bude motivovat řidiče k přechodu na elektromobily. Netřeba dodávat, že se na auta se silnými motory tahle daň dopadne hůře než třeba na Fabii se slabým motorem.

Mohlo by vás zajímat:  Vyberte pro zimní ježdění auto, které nezklame v žádných podmínkách

Ekologická alternativa

Přesto existuje alternativa pro každého, kdo by chtěl pořádně nadupaný motor. Jen tedy nepůjde o auto, které by udělalo radost fanouškům spalovacích motorů. Ta alternativa je totiž na elektřinu. Řada výrobců supersportů i jiných luxusních aut už na elektromobily přesedlala a nabízejí tak modely, které mají pod kapotou třeba pět set koní, a přesto se jejich majitelé nemusí bát žádných regulací. Ale tyhle vozy se pochopitelně prodraží jinak, jejich kupní cena začíná někde na dvou milionech korun.

Zdroj: https://getjerry.com/electric-vehicles/are-electric-cars-faster-gas-ones