Jízda za vozem autoškoly by měla být ohleduplná a podle pravidel

Jednou za čas to potká každého z nás – jízda za nějakým speciálním vozem. Speciálním v tom špatném slova smyslu, třeba za popeláři, kteří průjezd úzkou městskou uličkou protáhnou i o několik minut. Ještě víc nás zdrží traktor nebo kombajn na okresce, na které se nesmí předjíždět. Ale opravdovou noční můrou je pro řadu řidičů, včetně těch opravdu zkušených, jízda za vozem autoškoly. Když už nás zdržují popeláři nebo traktor, jejich chování je snadno předvídatelné. U autoškoly je tomu ale jinak.

Mohlo by vás zajímat:  Umístění některých radarů na silnici považují řidiči za schválnost

Dvakrát tolik prostoru

Abyste neohrozili sebe ani aspiranta na zisk řidičského oprávnění ve voze před sebou, měli byste autoškole dopřát dostatek prostoru, nejlépe dvakrát více než je obvyklá bezpečná vzdálenost. Berte v potaz, že zatímco vy máte řízení v malíku a vaše reakce jsou už automatické, řidič auta před vámi zatím ještě nemá ani odhad, ani praxi. A také hrozí riziko, že řidič nebo jeho instruktor zprudka dupnou na brzdu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebuďte zdrojem stresu

Řidič před vámi má najeto nanejvýš pár desítek kilometrů a je ve stresu bez ohledu na to, jak se chovají ostatní řidiči. Od stresu dotyčnému sice nepomůžete, ale přilít olej do ohně je možné, byť to není moudré. Kromě zmíněného udržování dvojnásobku bezpečné vzdálenosti se tak snažte jet plynule a nedávat zbytečně najevo nespokojenost se stylem nebo rychlostí jízdy auta před sebou. Netrubte, neblikejte a nesnažte se předjíždět tam, kde se to nesmí nebo kde na to není prostor.

Mohlo by vás zajímat:  Koupě starého vozu jako investice nebo pro ježdění se málokdy vyplatí

Nepomáhejte příliš

Ale pozor, aby vaše ohleduplná jízda neusnadnila začínajícímu řidiči jeho jízdu příliš. Ani auta autoškoly byste neměli pouštět v místech, kde nemají přednost, nebo jim jinak nestandardně ulevovat. Jednak si řidič nemůže dovolit nedat přednost přesně podle pravidel a jednak by si mohl zvyknout na to, že na ostatní účastníky provozu se není třeba příliš ohlížet, protože oni dávají pozor za něho.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8142340/