Vatová tyčinka je pro uši hotová pohroma. Zachraňte svůj sluch šetrnějšími metodami

Čištění uší vatovou tyčinkou je u nás velmi rozšířené. Věděli jste ale, že to není nejlepší způsob, jak dostat ušní maz ze zvukovodu? Naopak tím, že se v uchu šťouráte právě tyčinkou, si ho ještě více zasunete do ucha. Při častějším používání tyčinek tak můžete mít problémy se sluchem, nebo ho dokonce úplně ztratit.

Naučte se čistit si uši správným způsobem

I když je to zajetý zvyk, uši si nemusíte čistit denně. Navíc k tomu nebudete potřebovat ani vatovou tyčinku. Bohatě postačí voda a trocha mýdla. Ve většině případů stačí, když si uši budete čistit jednou týdně, ale pokud nemáte žádné problémy, můžete to dělat méně často. Záleží to na vás, ale rozhodně zahoďte vatovou tyčinku. Existuje mnoho jiných metod, jak si uši správně vyčistit.

Mohlo by vás zajímat:  Na trávníku se vodou šetřit nevyplácí. Jedině správná zálivka vytvoří na zahradě hustý koberec

Vatovou tyčinku používejte pouze v případě, že si chcete vyčistit samotný boltec. Jinak si můžete naopak ublížit, a to rozhodně není žádoucí. Místo vatové tyčinky můžete použít například výplach uší nebo si koupit parafín, který ušní maz skvělé rozpustí a vám se uleví. Poškození ušního bubínku si můžete při používání tyčinek snadno přivodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste parafín, výplach nebo kapky z lékárny

Jednou z metod, kterou můžete vyzkoušet i doma, je výplach. Můžete si ho nechat udělat přímo na oddělení ORL, ale zvládnete to sami doma. Připravte si injekční stříkačku, fyziologický roztok nebo peroxid vodíku. Kapalinu odeberte do stříkačky, vložte do ucha a pomalu roztok zaveďte dovnitř. Dávejte pozor, abyste nešli přes bolest, v tu chvíli přestaňte.

Mohlo by vás zajímat:  Správné vytáhnutí klíštěte z kůže sníží riziko nebezpečné infekce. Existuje jediná vhodná metoda

Zkusit můžete také parafínový vosk. O této metodě jste už určitě slyšeli. Lehněte si na bok, zahřejte parafín na asi 36 stupňů a zaveďte vosk do ucha. Nechte několik minut působit a potom se zvedněte. Ušní maz se rozpustí a vyteče společně s parafínem. Další možností je návštěva lékárny a zakoupení speciálních kapek, které pomohou ušní maz rozpustit.

Zdroj: https://www.cedars-sinai.org/blog/is-it-really-dangerous-to-clean-my-ears-with-cotton-swabs.html