V současné době vychází výhodněji koupě nového vozu než ojetého auta

Pro mnoho Čechů byla dlouhá léta auto z druhé ruky první volba. Často si novou ojetinu kupovali každých několik let. A ještě donedávna tenhle postup dával smysl, cena zbrusu nového auta totiž spadla o nějakých deset procent s trochou nadsázky už v okamžiku, kdy jste vůz poprvé nastartovali. Ale tahle strategie se vám v dnešní době pravděpodobně ošklivě vymstí. Ceny ojetin totiž v nedávné minulosti poskočily minimálně o inflaci, často však ještě nad její výši nahoru, a ty kvalitní navíc zmizely z trhu. Jejich majitelé je totiž nechtějí prodávat a těch několik, které se na trh dostaly, zmizelo jako pára nad hrncem.

Mohlo by vás zajímat:  Některé doplňky v autě se můžou nevyplatit. Hrozí problémy i pokuta

Cenově už se nevyplatí

Vzhledem k růstu cen ojetin, ale i náhradních dílů a práce mechaniků už se tak auto z druhé ruky cenově nevyplatí. Zatímco před pár lety stačilo koupit slušný vůz za sedmdesát osmdesát tisíc s tím, že ho za dalších dvacet tisíc dáte do kupy, dnes už tohle neplatí. Jen práce a díly vás dnes vyjdou na nejméně dvojnásobek. Životnost ojetého vozu v téhle cenové kategorii se navíc i s opravami a kvalitním servisem dá jen těžko odhadovat, a tak je možné, že prostě nainvestujete více než sto padesát tisíc do vraku.

Mohlo by vás zajímat:  Řada motorkářů kvůli problémům na silnici svůj stroj raději prodá
Zdroj obrázku: Freepik

Pochybný původ aut

Rostoucí ceny ojetin pochopitelně neunikly pozornosti podvodníků, a tak se na českém trhu začala objevovat zahraniční ojetá auta. Řada z nich má ale pochybný původ, typicky si prošla povodní nebo se tváří jako německá, ale ve skutečnosti byla dovezena z východní Evropy, typicky Ukrajiny či Rumunska. Jejich dovozci stačí auto na den registrovat v Německu, aby jej následně u nás mohl nabízet jako vůz ze západu.

Nový vůz na leasing

V porovnání se všemi riziky, která čekají na potenciálního kupce ojetiny, tak mnohem lépe vychází nová auta, ke kterým většinou dostanete i pěti- až sedmiletou záruku. Při správně zvoleném financování není takové auto příliš velkou zátěží pro rodinný rozpočet, a přitom platí, že za své peníze dostanete odpovídající kvalitu.

Zdroj: https://www.caranddriver.com/shopping-advice/a15147231/the-advantages-of-buying-a-new-or-used-vehicle/