Tipy na sportovní aktivity, které jsou ideální na podzim

Chladné večery je nejlepší trávit doma na gauči? Rozhodně ne, právě podzim a zima jsou pro sportování zcela ideální, je totiž méně příležitostí k výletům, zato je čas na různé fyzické aktivity. Vědci navíc zdůrazňují, že pravidelný pohyb zvyšuje hladinu serotoninu v krvi a zaplavuje pak tělo hormony štěstí, což vede k celkově klidnějšímu a zdravějšímu životu. Sportování posiluje k tomu i obranyschopnost těla vůči virózám a infekcím, proto je třeba se pohybu nevyhýbat. Jaké sporty jsou v chladnějším počasí vhodné?

Jogging a nordic walking

Běhat se může celý rok, samozřejmě také při mínusových teplotách, je ale potřeba věnovat větší pozornost oblečení. Současně se doporučuje postupně tělo nechat zvykat na nižší teploty a důležité je vrstvit funkční nebo termoprádlo v kombinaci s mikinami či bundami, které mají schopnost rychle odvádět vlhkost od pokožky, k tomu ale nepromoknou ani v dešti nebo při sněhové přeháňce. Koho běhání neláká, může se chopit hůlek a vyzkoušet nordic walking v přírodě. Tento sport se doporučuje nejen aktivním sportovcům, ale rovněž seniorům.

Mohlo by vás zajímat:  Běh je ideálním pohybem pro efektivní hubnutí
portrait-hiker-with-trekking-poles-backpack-climbing-descending-mountain-hiking-trails
Zdroj obrázku: Freepik

Turistika a cyklistika

Podzimní hory jsou nejlepší, což dosvědčí mnozí zarputilí turisté, kteří vyrážejí na výšlapy nejen s Klubem českých turistů. Naopak turistika je skvělou možností pro partu přátel každého věku, stačí vybrat správnou trasu a obtížnost. Bezesporu je nutné před startem túry v horách zkontrolovat počasí a upravit s ohledem na povětrnostní podmínky výbavu. Výhodou turistiky v tomto ročním období je výhodná cena ubytování v horských chatách. Obdobné je to s cyklistikou, kdy se doporučuje nosit na vyjížďky vhodné termo oblečení.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte se na podzimní běh správnou motivací a vhodným oblečením

Pilates a plavání

Jaké aktivity jsou vhodné pro ty, kteří se chtějí protáhnout nebo mají potíže se svaly a klouby? Fyzioterapeuti doporučují cvičení jógy nebo pilates, protože tyto kurzy nemají žádná omezení, mohou v nich cvičit lidé všech věkových kategorií, přičemž nevyžadují určitý stupeň kondice. Pilates navíc umí ulevit od bolavých zad, plavání zase zapojuje svaly celého těla a zvyšuje obranyschopnost organismu. Oba druhy sportů nejsou finančně náročné, což platí též pro běhání nebo turistiku.

Zdroj: https://www.mahau-sportswear.ch/en/5-sports-to-practice-in-autumn/