Klíčem k pohodovému podzimnímu běhání je vhodné oblečení

Kdo by šel běhat v takové zimě? Podzimní chladnější počasí rozhodně neznamená, že je třeba se vzdát pravidelných fyzických aktivit venku, například běhání. Nižší teploty nemusí sportovce děsit, naopak mnozí běžci právě chladnější vzduch ocení. Současně je ale nutné dbát určitých pravidel, protože hrozí prochladnutí nebo rovněž přehřátí. Na co dát pozor a jak si užít pravidelných běžeckých tréninků bez obav?

Příliš oblečení škodí

Chladno sice je, teploty v noci a k ránu leckde klesají k nule nebo dokonce do mínusových hodnot, ale pouhý pohled na teploměr neznamená, že je třeba na běhání navléknout mikiny a bundy. Ideální je obléknout dvě vrstvy, přičemž je dobré se řídit vlastními zkušenostmi, protože profesionálové často mluví o přehřátí vlivem nadměrného oblečení. Stačí opravdu jen malá chvilka, během které se tělo zahřeje například vlivem vysvitnutí slunce zpoza mraků, a organismus se přehřeje.

Mohlo by vás zajímat:  Plavání utuží nejen kondičku. Skvěle působí především na mozek a dobrou náladu
closeup-black-sportswoman-stretching-her-leg-while-exercising-nature-sunset
Zdroj obrázku: Freepik

Dlouhý rukáv je základ

Jak se tedy obléknout v podzimním počasí na běhání? Ideální je tričko s krátkým i s dlouhým rukávem přes sebe, aby se mohla svrchní vrstva sundat. Tričko s dlouhým rukávem nebo tričko s krátkým rukávem a odlehčená bunda, jako je větrovka, jsou nutností při teplotách pod 10 stupňů Celsia. Chladná část roku také nahrává speciálním materiálům, kromě bavlny, se doporučují materiály, které odvádějí vlhkost směrem od pokožky a neochlazují přitom tělo. Současně se radí používat funkční spodní prádlo.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se venku věnovat posilování? Představíme několik tipů

Pozor na vítr a déšť

V sychravém počasí nehrají roli jen teploty, ale také vítr a déšť. Při delších trasách nebo při fyzických aktivitách v horách se nevyplatí vyrazit bez větrovky či běžecké bundy a lehké mikiny. Vítr a vysoká vlhkost vzduchu mohou zásadně ovlivnit pocitovou teplotu a vést k podchlazení. V pozdním podzimu nebo v zimě se pak neobejde každý běžec bez kvalitního termoprádla a nepromokavé funkční bundy, která rychle schne a vykazuje vysokou odolnost proti vodě.

Zdroj: https://www.sportitude.com.au/blog/what-to-wear-running-in-the-cold-rain-autumn-layering-guide