Ticho skutečně léčí. Pouze při něm si mozek opravdu oddychne a dokáže pracovat efektivně

Píše se rok 2011 a organizace Finnish Tourist Board spouští marketingovou kampaň. Tato kampaň měla za úkol přilákat lidi do Finska, aby poznali krásu této země a hlavně ticho. Pro ilustraci byla použita série fotek z přírody s popisem „Silence, Please“ a mezinárodní konzultant Simon Anholt použil slogan „No talking, but action“. Tenhle nápad se zdá být dobrým tahem v dnešní době, protože rok co rok je ticho stále žádanější. Organizace Finnish Tourist Board vsadila na něco netradičního.

Mohlo by vás zajímat:  Podvodníka na online bazaru odhalí podezřelá cena i požadavek citlivých údajů

Účinky ticha na mozek

Studie z roku 2013 zveřejněná v časopisu Brain, Structure and Function analyzovala vliv různých zvuků a ticha na myši. Výsledek byl šokující. Když byly myši vystaveny tichu, v hipokampu se jim vyvíjely nové buňky. Hipokampus je oblast v mozku spojená s pamětí, emocemi a učením.

Pokud jsme v tichu, mozek vyhodnocuje informace. Tento „výchozí režim“ se používá i během procesu sebereflexe. Když mozek odpočívá, tak je schopen integrovat vnitřní a vnější informace do „vědomého pracovního prostoru“.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí 15 minut denně a bolesti zad zmizí. Jednoduché cviky zvládnete kdekoli

Do tohoto stavu se dostane mozek pouze tehdy, pokud je v klidu a tichu. Výchozí režim umožňuje mozku zpracovat hluboké myšlenky.

Zdroj obrázku: Freepik

Síla ticha

Hluk má negativní účinek na náš mozek a může zvyšovat stres. Zvukové vlny se dostávají do mozku jako elektrické signály přes ucho.

Hluk může způsobovat stres v těle. Dvě minuty ticha jsou více než hodina v přírodě. Ticho doplňuje kognitivní zdroje. Tyto funkce jsou nejvíce ovlivněné hlukem:

  • pozornost při čtení,
  • paměť,
  • řešení problémů.
Mohlo by vás zajímat:  Obezitu je důležité léčit komplexně. Pouhá změna jídelníčku málokdy stačí

Díky tichu může mozek znovu obnovit omezené kognitivní funkce.

Závěrem

Nevíte, kam letět nebo jet? Finsko je tou správnou volbou. Tato země je právě země ticha. Jestli nemůžete do Finska, stačí se projít vaším oblíbeným místem, kde je ticho. Mozek miluje tato místa a ještě z toho budete profitovat

Zdroj: https://www.healthline.com/health/mind-body/physical-and-mental-health-benefits-of-silence, https://www.visitfinland.com/, http://nautil.us/issue/38/noise/this-is-your-brain-on-silence-rp?utm_sq=fd836wazb1, https://www.pacesconnection.com/g/practicing-resilience/blog/science-says-silence-is-much-more-important-to-our-brains-than-we-think-lifehack-org