Šedivění trápí stále mladší ročníky. Genetika není jediné, co barvu vlasů ničí

Šedivění vlasů je přirozený proces spojený především se stárnutím. Šedé vlasy se ale mnohdy objevují i u mladých lidí. Někdy jsou způsobeny nežádoucími změnami, ke kterým dochází v těle. Proč vlasy zešednou? Jaké jsou příčiny předčasného šednutí a jak se můžete zbavit šedin domácími prostředky?

Kdy je šedivění normální?

Šedivění je známkou stárnutí těla a je zcela přirozeným procesem. Ve struktuře vlasů se množství melaninu vylučovaného v melanocytech snižuje, takže rostoucí vlasy mají stále méně pigmentu a stávají se šedými. Přirozené šedivění vlasů začíná mezi 30 a 40 lety a zpočátku postihuje vlasy na vrcholu hlavy a na spáncích. V závislosti na predispozici začíná šedivění v různém věku. U každé osoby je to dáno genetickou výbavou. To znamená, že pokud rodiče rychle začnou šedivět, jejich děti si spíše všimnou prvních šedých vlasů v podobném věku.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte se převálcovat stresem. Několik metod ho spolehlivě zažene a pročistí hlavu

Šedivění před 30. rokem

Pokud proces šednutí začíná u mladých lidí před dosažením věku 30 let, může to znamenat nežádoucí procesy, které se vyskytují v těle. Nedostatek vitamínů, nesprávnou stravu nebo nadměrný stres.

Zdroj obrázku: Freepik

Hlavní příčiny šedivění vlasů

Předčasné šedivění je primárně způsobeno životním stylem a dietními faktory. Bylo prokázáno, že nadměrný stres urychluje šedivění vlasů a lidé, kteří žijí v neustálém emočním napětí, stárnou rychleji. Je také spojeno se snížením produkce melaninu, které vede ke změně barvy vlasů. Nesprávná strava, ochuzená o čerstvou zeleninu a ovoce, tedy zdroj vitamínů, také způsobuje rychlejší ztrátu přirozené barvy vlasů. Nedostatek vitamínů, hlavně vitamínů B, zinku, selenu, mědi a železa způsobuje, že se šedé vlasy objevují na hlavě rychleji. Dalšími faktory, které urychlují proces stárnutí, tedy šedivění, je pravidelné užívání stimulantů jako alkoholu, cigaret a drog.

Mohlo by vás zajímat:  Najděte si nový koníček a nebojte se zkoušet nové věci

Na co si dát pozor

Problémy se spánkem, hyperaktivita, chronická únava jsou příčinou rychlejší ztráty melaninu z vlasů, takže lidé, kteří spí málo, pracují nad rámec fyzické síly nebo jejich fyzická aktivita je vyšší než doba zotavení, mohou dříve očekávat šedé vlasy. Posledním faktorem, který ovlivňuje rychlejší ztrátu přirozené barvy vlasů, je nesprávná péče o pokožku hlavy a vlasy. Šampony s mnoha chemikáliemi nebo silikony nejen zhoršují stav vlasů, ale také ovlivňují jejich rychlejší šedivění.

Zdroj: https://www.webmd.com/beauty/features/abcs-premature-graying