Sezóna klíšťat ještě nekončí. Banální test prozradí, jestli se vyskytují i na vaší zahradě

Máte zahradu, ale bojíte se výskytu klíšťat? Klíšťata už dávno neokupují pouze louky a lesy, kvůli zvětšující se populaci se vydávají už i do městských oblastí, parků, travnatých ploch nebo na zahrádky. Jestli chcete zjistit, že vaše zahrada je bezpečná, zkuste provést experiment. Výsledky mohou být šokující.

Většina z nás už ví, jaké jsou možné následky při kontaktu s klíšťaty. Stále ale kolikrát ignorujeme základní rady, a to od doporučeného oblečení až po různé odpuzovače. Nebezpečí je opravdu veliké, pokud vás infikují například boreliózou. Každopádně to už je pro jiný článek, teď se pojďme podívat, jak zjistit, zda naši zahradu neokupují tito pavoukovci.

Sezóna klíšťat stále pokračuje

Sezóna klíšťat začíná na přelomu březnadubna a trvá až do konce listopadu. Klíště můžeme chytit prakticky po celý den. Doba výskytu je závislá na teplotě. Jakmile teploty klesnou pod 4 °C, upadnou klíšťata do tzv. zimního spánku, ukrytí v podestýlce před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Zdroj obrázku: Freepik

Trik spočívá v bílém prostěradle

Než vejdete na zahradu nebo na ni vpustíte zvířata, vyzkoušejte trikbílým prostěradlem. Bílé prostěradlo, látku či ubrus přivažte na tyčku nebo něco podobného a přetáhněte jí několikrát po trávě. Položte látku naplocho a důkladně zkontrolujte. Jestli vidíte klíště, propíchněte ho.

Mohlo by vás zajímat:  Nebezpečná vlhkost ohrožuje zdraví i celý domov. Plíseň není jediné, co hrozí

Jak se chránit před klíšťaty?

Je to jednoduché, stačí dodržovat tyto jednoduché rady:

  • být dostatečně oblečený, mít zakryté končetiny,
  • chodit ve vysokých botách,
  • používat repelent.

Klíšťata jsou přitahována zvýšenou tělesnou teplotoupotem. Co se týče barvy oblečení, světlé pomáhá k jejich snazší identifikaci. Klíšťata se nejraději dostávají na hůře viditelná místa, jako je podpaží, kolenní záhyb, do vlasů. Proto je vždy důležité po příchodu domů se prohlédnout. Jestliže vás svědí nějaké místo, určitě si jej neškrábejte, aniž byste postižené místo nejdříve zkontrolovali.

Zdroj: https://www.gardentech.com/insects/ticks