Správně utěsněná okna udrží teplo uvnitř a ušetří zbytečné náklady za topení

V zimní sezoně je nutné nejen odvzdušnit topení, ale také se postarat o to, aby teplo neunikalo pode dveřmi, nebo dokonce okny. Je tak nutné před každou topnou sezonou zkontrolovat stav oken a v případě potřeby je utěsnit. Existuje mnoho způsobů, jak okna zaizolovat, aby teplo, které platíte, neutíkalo ven. Přitom stačí jen malý průvan nebo chladivý pocit. I to může znamenat, že máte málo utěsněná okna.

Pravidelně okna čistěte

Důležité je pravidelně čistit nejen okna samotná, ale také rámy. Alespoň dvakrát ročně byste se měli vrhnout na mytí oken. Udržíte je nejen v dobrém stavu technickém, ale také se vám budou krásně blýskat. Sluneční paprsky tak snadnou proniknou do místnosti a v zimě zvýší teplotu v bytě. Nezapomínejte ani na rámy a další části oken – jedině tak zjistíte nedostatky, které mohou být podstatné.

Mohlo by vás zajímat:  Před topnou sezonou se vyplatí zkontrolovat těsnění oken a dveří

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, jestli okna těsní, je otevřít je a mezi rám a křídlo vložit kousek papíru. Jestli vám jde snadno po zavření vyndat, je to znamení, že je potřeba okno utěsnit. Není to nijak složité a zkušený chlap v domácnosti si poradí. Správně utěsněná okna jsou prvním krokem k tomu, aby teplo neutíkalo zbytečně ven.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyzkoušejte přípravky, které oknům pomohou

Těsnění můžete zakonzervovat vhodnými přípravky, které zabrání tomu, že vymrznou. Jestli je ale těsnění poškozené, bude nutná výměna. Podstatné je koupit správné těsnění, proto je vhodné si vzít s sebou to poškozené a koupit přesně stejný typ. Před instalací nových těsnění okna i rámy pořádně vyčistěte. Výměnu těsnění zvládnete i sami.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit vodou je snadné díky několika jednoduchým úpravám

Studený vzduch se do bytu dostane nejen špatným těsněním, ale také mezerami, které jsou mezi okny a zdmi. Můžete je utěsnit izolační páskou nebo silikonem. Často se používá také montážní pěna. Jestli i přesto cítíte, že vám okny proudí studený vzduch, nezbyde nic jiného než si na pomoc zavolat opraváře.

Zdroj: https://www.nrcan.gc.ca/energy-efficiency/homes/make-your-home-more-energy-efficient/keeping-the-heat/section-8-upgrading-windows-and-exterior-doors/15643