5 kroků k sytě zelenému a hustému trávníku

Pěkně zelený a rovně střižený trávník je pýchou každého majitele zahrady. Co si budeme namlouvat, v každém satelitu i venkovské osadě probíhá neoficiální soutěž o nejkrásnější trávník, kdy muži mezi sebou zápolí, kdo má nejkrásnější zeleň. Jak se ale vyvarovat vzniku lysin či prázdných kol v trávníku? Rozhodně nestačí jen jednou za týden v sezóně posekat. Pro krásnou zelenou plochu je třeba udělat mnohem více. Začít se musí už na jaře.

Trávníku se nedaří

Tráva roste vždy a všude? To může říci jen ten, kdo o zelenou plochu nikdy nepečoval. Travní rostliny sice nejsou náročné, ale rozhodně potřebují úrodný substrát a živiny. Ani pak ještě není vyhráno, protože se musí o trávník pečovat od brzkého jara. Nezbytností je vertikutace a provzdušňování, zapomenout se nesmí na hnojení, plení nebo zalévání. Jaké úkoly stojí před zahradníkem, když chce mít hustý a sytě zelený trávník jako z letáčku na golfový resort?

Mohlo by vás zajímat:  Jarní mytí auta ve třech krocích: vůz zbaví nečistot a dodá mu ochranu

Vertikutace

Probudit trávník k životu po dlouhé zimě? Vertikutace je první činností, která je potřeba pro posílení travních rostlin a rozsekání drnů, má za cíl prořezat horní vrstvy a umožnit rostlinám, aby měly přístup k živinám a vzduchu, současně usnadnit odnožování kořenů potřebné pro zhoustnutí.

Zdroj obrázku: Freepik

Provzdušňování

Dalším krokem pro dokonalý trávník je provzdušňování, které se provádí speciálním přístrojem nebo obyčejnými vidlemi či hráběmi. Vpichy provedenými hluboko do země (až do deseti centimetrů pod povrch) se zlepší přísun kyslíku a vody ke kořenům, tímto se posílí a snáze odolají houbovým chorobám.

Mohlo by vás zajímat:  Nastražený alobal odradí každého zloděje. Banální trik ochrání majetek za pár korun

Hnojení

Trávník se musí obdobně jako jiné rostliny pěstované na zahradě hnojit. Hnojení se provádí třikrát ročně. Z jara je třeba regenerovat dusíkem, v létě se vyživuje univerzálním prostředkem a před zimou se rostliny musí posílit před příchodem mrazů pomocí draslíku a fosforu.

Sečení

Pravidelná seč dodá trávníku správný tvar, nadto povzbudí růst travních rostlin. Doporučuje se sekat na výšku tří až pěti centimetrů, přičemž se neseká v největších parnech ani po dešti.

Zalévání

Zalévat trávník se doporučuje nejen v dobách sucha, ale po celou sezónu. Při nižších teplotách dvakrát týdně, při vysokých teplotách čtyřikrát týdně, nebo dokonce denně. Zalévá se v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách, nikdy během dne nebo přes poledne.

Zdroj: https://www.pennington.com/all-products/grass-seed/resources/your-first-lawn-start-here