Tableta za pár korun pokojovým rostlinám prospěje. Odolají škůdcům i každé nemoci
Pokojové květiny mohou být krásnou výzdobou domu, ale chyby při pěstování mohou majitelům dělat starosti místo toho, aby je potěšily. Hnijící kořeny a plísně, které se objevují v květináči, mohou ovlivnit stav rostlin a způsobit, že rostlina od pohledu chřadne. Levná a snadno dostupná přísada do substrátu pomůže vyrovnat se s tímto problémem. Jak používat aktivní uhlí při pěstování pokojových rostlin?
Chyby při pěstování, kterých se majitelé dopouštějí
Nesprávné zavlažování, spory plísní a bakterie přítomné v půdě mohou nepříznivě ovlivnit vývoj pokojových rostlin. Řešením může být lék, který většina z nás má v domácí lékárničce. Tím lékem je aktivní uhlí. Můžeme jej snadno získat v každé lékárně za pár korun, ale ještě levnější je koupit aktivní uhlí speciálně určené pro pokojové a zahradní rostliny.
Aktivní uhlí – co to je a jaké má vlastnosti?
Aktivní uhlí je elementární uhlík, který obvykle obsahuje malé množství popela. Obvykle se vyrábí ze dřeva, rašeliny nebo uhlí. Aktivní uhlí může absorbovat a vázat významné množství toxinů, a proto se používá k léčbě průjmu a otravy. Najdeme jej také v mnoha vodních filtrech a čističkách vzduchu. Přidáním do půdy nejen neutralizuje škodlivé látky, ale také sníží růst bakterií (včetně těch, které jsou zodpovědné za hnilobu kořenů), plísní, škodlivých mikroorganismů a některých půdních parazitů.
Aktivní uhlí pro pokojové rostliny
Stačí rozdrtit několik tablet a vmíchat do substrátu, nejlépe během přesazování. Můžeme také koupit aktivní uhlí speciálně určené pro pěstování rostlin. Nejčastěji jej najdeme ve formě granulí, ale je k dispozici také v kapalné nebo práškové formě. Karbon funguje na principu filtru. Zachycuje nečistoty a odkyseluje substrát. Taková léčba se doporučuje zejména pro orchideje. Budu po něm zdravě a bujně růst. Drcená tableta s aktivním uhlím může být také přidána do vody, kterou zaléváme rostliny. Práškové aktivní uhlí podpoří zakořenění řízků rostlin. Špičky sazenic ponoříme do prášku, abychom je dekontaminovali.
Zdroj: https://planethouseplant.com/how-to-use-activated-charcoal-for-plants/