Co patří mezi nejdražší města na světě v roce 2021?

Pandemie koronaviru změnila v našich životech obrovské množství věcí. Bohužel ceny jsou jednou z věcí, která v poslední době hodně stoupá po celém světě. Nejdražší města světa vás jistě nepřekvapí, protože již před epidemií byla velmi drahá a jejich obyvatelé musí hodně vydělávat, aby si mohli dovolit život na těchto nádherných místech.

Kde se nejvíce zvyšují ceny?

Podle nového vydání indexu Worldwide Cost of Living index, který každý rok vydává svůj žebříček nejdražších měst na světě, tomuto seznamu dominuje jedno město, které se poprvé dostalo na vrchol. Řeč je o izraelském Tel Avivu, který se z 5. místa dostal během jediného roku na 1. místo. Jak je možné, že došlo k takovému zdražení? Podle Economist Intelligence Unit (EIU) došlo k výraznému zvýšení cen potravin a dopravy.

Mohlo by vás zajímat:  Před topnou sezonou se vyplatí zkontrolovat těsnění oken a dveří

Myslíte, že je v čele Amerika? Velký omyl

Letošní seznam nejdražších měst světa obsahuje celkem 173 měst, což je o 40 více než loni. Společnost přitom posuzuje více než 200 produktů a služeb, které denně využívá každý z nás. Mnoho lidí by se jistě domnívalo, že v čele tohoto seznamu budou města z USA, ale ukázalo se, že v životních nákladech vedou města s měnami silnějšími než dolar. Můžeme tam proto najít nejen americká, ale také západoevropská nebo asijská města.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí málo a doma může být tepleji i bez vyšších nákladů na topení. Pomůže samotný interiér

Podle EIU jsou ceny zboží a služeb zahrnuté ve zprávě v průměru o 3,5 % vyšší než v loňském roce, zatímco loni byl oproti roku 2019 nárůst jen o 1,9 %. Důvodem jsou hlavně problémy v globálním dodavatelském řetězci, které způsobila pandemie a sociální omezení, které ovlivňují výrobu i mezinárodní obchod. Bohužel se zdá, že tyto problémy budou ještě nějakou dobu přetrvávat a můžeme proto dále počítat se zvyšováním cen.

Kdo se dostal na nejvyšší příčky seznamu?

Nyní se již můžeme podívat na 10 nejdražších měst na světě, ve kterých byste jistě nechtěli žít, pokud nepatříte mezi milionáře. Na prvním místě je izraelský Tel Aviv. Na dalších příčkách se umístila Paříž, Singapur, Curych, Hong Kong, New York, Ženeva, Kodaň Los Angeles a Ósaka.

Zdroj: https://www.dw.com/en/10-most-expensive-cities-in-the-world/g-60000657