Umíte se starat o své boty? Nekupujte zbytečně moc párů

Mnoho lidí vůbec netuší, jak správně pečovat o své boty, ať se jedná o látkové tenisky, kožené polobotky nebo semišovou obuv. Správně ošetřené boty ale vydrží mnohem déle, navíc zvládnou menší déšť a s kvalitní impregnací vydrží i podzimní kaluže a další nepřízně počasí. Jinak se ale musíte starat o umělé nebo kožené boty.

Lidé na ošetření bot nemyslí, přitom se jedná o pár minut

Péče o boty není složitá, jen je potřeba vědět, jak na to. Nejlépe uděláte, když si po každé procházce lesem nebo blátech boty minimálně otřete hadříkem. Bohužel, mnohdy to nestačí a je potřeba boty ještě ošetřit. Záleží však na materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Existují však také univerzální prostředky vhodné na všechny typy obuvi. Ještě před tím, než se do čištění pustíte, nechte boty pořádně vyschnout, stačí několik hodin na teplém místě.

Mohlo by vás zajímat:  Oblečení obalené zvířecími chlupy bude minulostí. Stačí do pračky přidat něco navíc

Nedávejte je však k topení, které by mohlo způsobit, že se budou boty krabatit nebo dojde k jiné deformace. Na zaprášené boty bude stačit hadřík, na starší nečistoty si připravte kartáček s jemnými štětinkami. Kožená obuv je velmi specifická a podle toho také vypadá její péče. Kromě toho, že potřebují pravidelně čistit, byste je měli také leštit. Je to nutné z důvodu, aby kůže neztratila svou pružnost a boty vypadaly pořád dobře.

Některé materiály nemůžete čistit za mokra

Nubuk a semiš patří mezi citlivé materiály, na které nemůžete použít obyčejnou vodu. Pořiďte si na ně speciální houbičky a kartáčky, které vám práci usnadní. Můžete použít i zubní kartáček, ale musí mít jemné štětiny. Mastné skvrny na semiši odstraníte mastkem, bramborovou moukou nebo křídou. Nechte zaschnout a poté jen vysajte.

Mohlo by vás zajímat:  Jak snadno odstraníte chloupky v nose? Poradíme vám domácí triky

Mokré boty vysušíte jedině tím, že je dáte na teplé místo a necháte je stát několik hodin, aby skutečně proschly. Pomocí si můžete starými novinami, které pravidelně měňte, nebo si můžete naplnit ponožku, a to buď rýží, nebo kočičím stelivem, které dobře absorbuje tekutiny.

Zdroj: https://www.dmodot.com/blogs/shblog/here-are-5-ways-to-take-care-of-your-shoes-during-the-lockdown-right-from-the-comfort-of-your-home