Trend vegetariánství dostihl už i psí misky. K netradiční stravě se odborníci zatím staví skepticky

Velké množství potravin a příchutí je k mání na trhu pro mazlíčky. Psí strava je důležitým prvkem pro každý den. V poslední době se častěji objevují nové a nové informace o psí vegetariánské stravě. Opravdu může nahradit strava z ovoce a zeleniny tu klasickou?

Jak vybrat tu správnou stravu?

Jedná se o těžkou otázku. Pes, stejně jako člověk, může být alergický na různé složky. Jestli zpozorujeme potíže, které přetrvávají 2–3 dny (apatie, zvracení, vyrážka, vypadávání srsti), je potřeba vysadit krmivo a navštívit veterináře. Podle výsledků zjistíte, zda váš mazlíček trpí alergií a popřípadě čemu se vyhnout a jak zahájit léčbu.

Rozhodně se nedoporučuje rozhodovat o stravě v případě problémů.

Pes jako relativní masožravec

Oproti kočkám je pes označován jako relativní masožravec. Co to znamená? Že oproti kočkám nejí pouze maso, ale dokáže sníst i zeleninu či ovoce. Strava psa musí obsahovat:

  • vodu,
  • sacharidy,
  • proteiny,
  • tuky,
  • vitamíny,
  • minerály.
Mohlo by vás zajímat:  Psi jsou někdy pro páníčky stále záhadou. Podivné návyky před spaním souvisí s divokými předky

Maso lze nahradit zeleninou, ale rozhodně ne dlouhodobě, protože je potřeba uspokojit psí potřeby, co se týče žvýkání masa.

Zdroj obrázku: Freepik

BARF dieta – v čem je jiná oproti vegetariánské?

Biologicky vhodná syrová dieta spočívá v tom, že syrové maso podáváte psovi s kostmi. Dieta by se měla skládat z 60 % masa, 10 % syrových drobů, 15 % zeleniny, 5 % ovoce a 10 % doplňků. Tato dieta má rozmanitost stravy a sami můžeme rozhodnout o její kvalitě, například můžeme zvolit bio maso. Vždy je ale potřeba se poradit s expertem, protože můžeme jinak svému psovi ublížit. I výběr části masa může poškodit zdraví psa, proto je nejlepší vybrat kosti masité (křídla, krky, žebra).

Specialisté z Winchesterské univerzity na toto téma provedli průzkum. Většina dotázaných podpořila myšlenku krmení psů vegetariánskou stravou, pokud je správně vyvážená. Vegetariánská strava u psů je poměrně čerstvá novinka a mnoho specialistů zatím o tomto přechodu pochybuje. Ten, kdo by chtěl zavést tuto stravu, nenajde žádný podrobný návod. I když komerce funguje na plné obrátky a je nabízeno mnoho vegetariánských produktů pro psy, není třeba riskovat.

Zdroj: https://www.bva.co.uk/news-and-blog/blog-article/is-it-safe-to-feed-my-dog-a-plant-based-diet-hold-the-greens-only-meals-why-the-jury-is-still-out-on-vegan-dog-diets/