Správný přístup k psovi předejde nečekanému chování a agresivitě
Svět psů a psí chování jsou vědou, která už nám není tolik neznámá. Díky knihám se i majitelé začátečníci mohou snadno dozvědět o základním chování psa, a tak se mohou vyvarovat chyb při výcviku, hře i v běžném životě. Podívejte se, jak se chová váš mazlíček při aktivitách. Možná ho vůbec nebaví. To zjistíte pomocí psí řeči.
Přivítání: Neklepejte psa po hlavě ani na něj nesahejte
Přijdete-li na návštěvu, kde je pes, nebo potkáte hezkého psa na ulici, co uděláte? Většina z nás začne psovi strkat ruku před nos za účelem jejího očichání. Pes však neví, proč mu dáváte ruku k nosu, naopak narušíte jeho osobní prostor. Podobné je to s hlazením po hlavě. Pes má tuto oblast velmi citlivou a reflexně si hlavu chrání.
Jaký je nejlepší způsob psa pozdravit? Žádný. Nechte psa, aby za vámi přišel a očichal si vás. Ruce mějte podél těla. Pokud vám pes celou polohou těla projeví zájem (energicky vrtí ocasem, má uvolněné uši a tlamu), dá vám jasně najevo, že se s vámi chce pozdravit. Můžete se k němu přikrčit bokem a hladit ho po straně krku.
Objímání: Psi nemusí vyžadovat vášnivé mazlení
Pes, který je mačkán, se může cítit nepohodlně, obklíčeně. Místo objímání raději zvolte hlazení. Toto chování naučte především děti, aby ke psům nepřibíhaly a náhle je nechytaly. Pokud psa dobře neznáte, nemůžete si být jistí, zda má objímání skutečně rád.
Chce se pes přátelit s jiným psem?
Pokud chcete, aby si váš parťák našel kamaráda, domluvte se s druhou osobou na procházce na klidném místě. Psy nejdříve nechte od sebe v dostatečně velké vzdálenosti. Budou mít čas mezi sebou komunikovat prostřednictvím řeči těla a pachových stop. Postupem času zmenšete vzdálenost mezi psy. Pokud nevykazují nežádoucí chování, umožněte jim, aby se poznali. To by mělo probíhat bez vodítek nebo na dlouhých vodítkách, aby nebyli zbytečně ve stresu.
Zdroj: https://centerforshelterdogs.tufts.edu/dog-behavior/dog-communication-and-body-language/