Správné používání klimatizace v autě zajistí ideální komfort

Klimatizace je dnes běžně v základní výbavě všech aut. Vlastně byste jen těžko narazili na auto, které ji nemá, a to i kdybyste vyrazili do autobazaru a poohlíželi se po nějakém pěkně historickém kousku, bezmála po veteránovi. A tak možná překvapí, že řada českých řidičů neumí klimatizaci správně využívat. Inspirovat by se přitom mohli třeba v jihoevropských zemích, kam řada z nás každé léto vyráží autem na dovolenou u moře. Jak správně zacházet s klimatizací, aby neškodila našemu zdraví a abychom zbytečně nepálili benzín či naftu?

Mohlo by vás zajímat:  Tesla čelí dalšímu obvinění z rasové diskriminace. Před soudem leží stovky stížností

Auto nejdříve vyvětrejte

Vzduch v zavřeném autě zaparkovaném na rozpáleném parkovišti má klidně mezi 60 a 70 °C. Ne že by si s takovou teplotou nedokázala klimatizace sama poradit, ale jednak se jí takovým náporem zkracuje životnost a jednak je pochopitelně ochlazení o několik desítek stupňů velmi energeticky náročné, což se propíše do spotřeby vozu. A tak je ještě stojící auto nejlepší nejprve nechat vyvětrat. Otevřete všechny dveře a nechte průvan, ať teplotu srazí zdarma a rychle namísto vaší klimatizace.

Mohlo by vás zajímat:  Jediné tlačítko zařídí, že se vzduch v autě vychladí rekordně rychle. Málokdo tento trik zná
Zdroj obrázku: Freepik

Rozjezd s otevřenými okny

Klimatizaci však nezapínejte ani hned po nastoupení, rozjeďte se s otevřenými okny a pokračujte tak několik minut. Interiér se ještě více ochladí a vy se navíc vyhnete zbytečnému teplotnímu šoku při přechodu z rozpáleného slunečného dne do klimatizovaného auta. Teprve po pár minutách okénka zavřete a zapněte klimatizaci.

Pět stupňů rozdíl

Ale pozor, chladit na pokojovou teplotu kolem 20 °C není rozumné. Odborníci doporučují maximální rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou 7 °C, optimum je pak někde kolem pětistupňového rozdílu. Je-li naopak rozdíl vyšší, lidské tělo špatně snáší přechody mezi vnější a vnitřní teplotou, a tak může posádka vozu i onemocnět. A byla by samozřejmě škoda chytit klasickou „nemoc z klimatizace“ při cestě na dovolenou.

Zdroj: https://www.cars24.com/blog/tips-car-ac-summer