Spotřebu vozu sníží nejlépe úsporný styl jízdy

I když ceny pohonných hmot už netrhají rekordy jako v nedávné minulosti, rostoucí životní náklady stále motivují české řidiče k tomu, aby si hlídali spotřebu. Někteří volí sice účinné, avšak velmi nebezpečné metody úsporné jízdy a pro pár ušetřených korun riskují nejen své vlastní zdraví. Typickým příkladem takové jízdy je takzvané plachtění za kamionem, kdy se řidič osobního auta schová do vzduchové kapsy za větším vozidlem a využívá jej k prorážení vzduchu podobně, jako to dělají cyklisté v pelotonech. Pojďme se však podívat na způsoby, jak snížit spotřebu a zároveň neriskovat.

Mohlo by vás zajímat:  V moderních vozech začíná mizet tradiční řadicí páka

Držte správné otáčky

Na spotřebu nemá vliv jen rychlost jízdy, ale také řidičský styl. Nejefektivněji motor pracuje, pokud jste schopni se držet ve správných otáčkách, které jsou zpravidla na otáčkoměru vyznačeny. Jízda ve vyšších nebo nižších otáčkách pak spotřebu zvyšuje, a to někdy dost výrazně. Výhodu mají v tomto směru řidiči aut s automatickými převodovkami. Ta navíc obvykle mají také přednastavený program pro úspornou jízdu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejezděte plyn brzda plyn

Poněkud agresivní styl plyn brzda plyn možná udělá dojem na vaše spolujezdce, zejména pokud mají rádi adrenalinová dobrodružství, ale spotřebu může navýšit až o desítky procent. To v případě, že jej praktikujete ve městech. Pokud je to možné, snažte se brzdit motorem, je to šetrnější nejen vzhledem ke spotřebě, ale taky k brzdám. Také zrychlovat je lepší plynule, sešlápnutím plynového pedálu sice vyženete otáčky do závratných výšin, spousta paliva ale vyjde nazmar.

Mohlo by vás zajímat:  "Myslel jsem, že vykopnutí nohy je agresivní gesto." Tak motorkáři poděkují šoférům za ohleduplnost

Snižte hmotnost vozu

Povinnou výbavu sice vozit musíte, ale dost možná máte v autě i spoustu dalších zbytných předmětů, ať už jde o dětské sedačky v době, kdy nepřevážíte děti, nebo třeba oblečení a nářadí, které už máte pár týdnů v kufru a úspěšně jste na ně zapomněli. Pokud taková zavazadla před jízdou vyložíte, poznáte to i na spotřebě.

Zdroj: https://afdc.energy.gov/conserve/behavior_techniques.html