K menšímu plýtvání jídlem může přispět každý

Plýtvání potravinami trápí celý svět. Jsou sice oblasti, kde lidé trpí hladem, na druhou stranu se ve většině západních zemí každoročně vyhodí tisíce tun potravin. Nejhorší situace nastává při oslavách různých svátků, v tuzemsku typicky během Vánoc a Velikonoc, které se nesou ve znamení hojnosti. Nakoupí se nepřeberně specialit a dobrot, k tomu se upeče několik druhů cukroví a dezertů, na stole nechybí tradiční tuzemská jídla. Každá návštěva k tomu přinese chlebíčky či další pochutiny. Důsledek? Jídlo zbyde a po pár dnech se vyhodí. Jak tento přístup změnit?

Mohlo by vás zajímat:  Japonská vodní dieta pomůže zhubnout i bez hladovění. Zaměřuje se na něco úplně jiného než jídlo

Enormní tlak na peněženku

Názorným příkladem, jak moc se plýtvá, je pečivo. Napadlo vás někdy, že jeden vyhozený rohlík denně znamená ročně 16 kilogramů pečiva? Ano, přitom váží pouhých 43 gramů, ale v součtu se jedná o poměrně velký objem. Navíc už jen s jedním vyhozeným rohlíkem denně rodina přijde o 1060 korun při ceně 2,90 korun za rohlík. A co teprve další pečivo, ovoce, zelenina, salámy a sýry, které končí v koši? Plýtvání neskutečně zatěžuje domácí rozpočet, proto je vhodné nákupy racionalizovat.

Mohlo by vás zajímat:  Úspora vody: šetřete jednoduše díky zdánlivému zanedbání hygieny
Zdroj obrázku: Freepik

Nákupní seznam

Jakým způsobem nakupovat, aby se jídlo zbytečně nevyhazovalo nebo nekončilo jako hnojivo na zahradním kompostu? Odborníci radí před samotným nákupem vypracovat seznam, který vychází z reálného pohledu do chladničky a do spíže. Co se ještě musí dojíst? Kolik zbývá těstovin, brambor nebo rýže? Po důkladném prohledání kuchyňských skříněk se často zjistí, že nákup není vůbec potřeba. Kromě seznamu se doporučuje též chodit nakupovat po jídle, aby se v košíku zbytečně neobjevovaly výrobky, na které máte při hladu jednoduše chuť.

Mohlo by vás zajímat:  Každý má své zažité návyky, nad některými však zůstává rozum stát

Navařeno do zásoby

Co dalšího experti radí? Nakupovat až po zpracování všech potravin, současně si připravovat jídlo do krabiček na další dny dopředu. Část uvařeného jídla se může zamrazit a používat dle potřeby po příchodu ve večerních hodinách z práce. Zmrazit se mohou nejen omáčky, ale taktéž přílohy včetně v tuzemsku oblíbených knedlíků.

Zdroj: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/7-ways-to-reduce-food-waste-in-your-kitchen