Špatné návyky při používání toalety podporují množení patogenů a zvyšují riziko nemocí
Každý z nás používá toaletu několikrát denně. Nepřemýšlíme o tom, přitom bychom měli. Odborníci varují před některými běžnými praktikami. Proč bychom neměli spláchnout před sklopením prkénka? Proč bychom si neměli brát smartphone na toaletu? A jak se správně utřít?
Na směru utírání záleží
Základní pravidlo intimní hygieny říká, že je třeba se utírat zepředu dozadu, ne naopak. To platí jak pro mytí intimních oblastí, tak pro utírání po stolici nebo močení. Udržování správného směru zabraňuje přenosu bakterií z konečníku do močové trubice. Nezadržujte také moč, může to způsobit močovou inkontinenci, protože se svaly příliš napínají. Není vhodné ani močit předtím, když odcházíte z domova a nevíte, kdy budete moci toaletu použít. Měchýř si tak zvykne na vyprázdnění při menší kapacitě. Dobrým nápadem není ani zadržování stolice, snižuje se citlivost konečníku, můžete pak také trpět zácpou a hemeroidy.
Nesplachujte vodu při otevřeném prkénku
Po použití toalety často spláchneme vodu, aniž bychom předtím sklopili toaletní sedátko. Odborníci poukazují na to, že se jedná o nebezpečnou praxi. Bakterie a viry se při splachování dostávají do vzduchu společně s částicemi vody. Podle výzkumů mohou bakterie v bakteriálním mraku zůstat ve vzduchu po dobu až šesti hodin a šířit se po celé koupelně (až do vzdálenosti dvou metrů). Mnoho studií také ukázalo, že patogeny mohou žít v záchodové míse po desítkách spláchnutí. Ty z toalety jsou nejčastěji zodpovědné za průjem a onemocnění trávicího systému. Zapomeňte rovněž na dlouhé vysedávání na toaletě, ať už čtete, nebo se díváte do telefonu. Nejenomže vysedávání déle než 15 minut přispívá ke vzniku hemeroidů, ale na smartphonu se usazují bakterie a může být poté kontaminovaný více než toaletní sedátko.