Blížící se infarkt prozradí určité signály už měsíc dopředu. Jejich rozpoznání může zachránit život

V případě infarktu je důležité poskytnout rychlou pomoc, aby se zabránilo vymizení dalších buněk myokardu. Nezapomínejte tedy na všechny signály, které vás mohou upozornit na blížící se infarkt. Některé z nich se však mohou objevit ještě o měsíc dříve.

Příčiny infarktu

Srdeční infarkt je stav, ve kterém je ohrožen život. Je omezen přísun krve do srdečního svalu prostřednictvím koronárních tepen. Rozsah infarktu závisí mimo jiné na tom, jak rychle byla poskytnuta pomoc. Je také důležité, která tepna byla přesně uzavřena. Mezi nejběžnější příčiny infarktu patří odtržení aterosklerotického plaku, který blokuje nebo omezuje průtok krve do určité oblasti srdce.

Mohlo by vás zajímat:  Má na svědomí sexuální apetit i hlubší hlas. Nadbytek i nedostatek testosteronu každý muž pocítí

Kromě toho může být infarkt zapříčiněn ischemií způsobenou mimo jiné srdečními problémy nebo hypertenzí. Srdeční infarkt se nejčastěji projevuje charakteristickou silnou bolestí za hrudní kostí, která přetrvává dlouhou dobu a zvyšuje se. Pacienti jej popisují jako tlak, píchání a mačkání. Ukazuje se, že tělo může varovat mnohem dříve o blížícím se infarktu. Podle odborníků může vysílat signály ještě měsíc před atakem.

Zdroj obrázku: Freepik

První příznaky infarktu

Mezi tyto příznaky patří poruchy spánku, dušnost, zažívací potíže, úzkost, chronická únava, závratě, bolest v oblasti čelisti, krku nebo ramene, pálení žáhy, studený pot, necitlivost v končetinách a přetrvávající kašel. Bolest na plících a dušnost ne vždy znamenají infarkt. Nelze však podceňovat žádné příznaky, protože v tomto případě je včasná pomoc rozhodující.

Mohlo by vás zajímat:  Cyklisté mají na přechodu přednost, pouze když se chovají jako chodci

Pokud pocítíte některé z uvedených příznaků, určitě neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Při rychlé reakci můžete velmi ovlivnit svůj následný zdravotní stav. Nejdůležitější je už při samotném infarktu reagovat opravdu rychle. Rychlá a rozumná reakce v této situaci dokáže zachránit život. Je proto velkou výhodou, když ovládáte základy první pomoci.

Zdroje:
https://www.nhs.uk/conditions/heart-attack/symptoms/
https://www.cdc.gov/heartdisease/heart_attack.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/symptoms-causes/syc-20373106
https://www.sutterhealth.org/health/heart/early-signs-of-a-heart-attack